22.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Η Χίμκι κόντρα στο DNA της (vid)

Η άμυνα δεν ανήκει στα κομμάτια του γενετικού κώδικα της. Πριν το αποψινό παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα είχε παθητικό 87,3 πόντων ανά αγώνα, ωστόσο η Χίμκι είχε κάποιου είδους... έκλαμψη. Αμύνθηκε σε μεγάλα διαστήματα καλά και εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη των Σέρβων επικράτησε με 78-72 κι έφτασε στη 10η νίκη της, δίνοντας παράλληλα τέλος σε ένα σερί τριών ηττών. Ο Ερυθρός Αστέρας έμεινε στις 10 νίκες αλλά θεωρητικά παραμένει στο “κάδρο” των ομάδων που μπορούν να “τρυπώσουν” στην 8άδα.

Έπειτα από ένα εξάλεπτο σχετικής ισορροπίας (15-12) η Χίμκι άρχισε να βάζει στη συνέχεια τους κανόνες της. Με το φινάλε της πρώτης περιόδου και με σερί 13-6, δημιούργησε μία διψήφια διαφορά (28-18) παίρνοντας οχτώ πόντους από τον Ντέβιν Μπούκερ και στα μέσα της δεύτερης περιόδου βρέθηκε στο +16 (36-20 στο 15'). Ο Ερυθρός Αστέρας είχε σοβαρές δυσκολίες στο επιθετικό κομμάτι καθώς έκανε με μεγάλη συχνότητα λάθη (είχε 14 στα πρώτα 15 λεπτά). Στο τέλος του πρώτου μέρους οι Ρώσοι συντήρησαν το προβάδισμα τους σε αυτά τα επίπεδα (48-36).

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 10-3 και πλησίασε στους πέντε (51-46). Η αντίδραση της Χίμκι ωστόσο ήταν άμεση και ουσιαστική. «Έτρεξε» ένα σερί 11-1 και έστειλε τη διαφορά στους 15 (62-47 στο 29') για να κλείσει το δεκάλεπτο με ένα προβάδισμα που της έδινε ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο για τη νίκη (64-51). Ο Ερυθρός Αστέρας έβγαλε σκληράδα στην άμυνα της, πίεσε περισσότερο τους γηπεδούχους και με τρεις βολές του Πάντερ μείωσε μέχρι τους τέσσερις στα 19'' (76-72). Ακολούθησε φάουλ στον Σβεντ που με 2/2 βολές «έγραψε» το τελικό 78-72.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Γιόνας Γερέμπκο αποδείχτηκε ένας άσος κρυμμένος στο μανίκι του Κουρτινάιτις. Ο Σουηδός σέντερ έφτασε αρκετά ψηλότερα από τα στάνταρ του αφού τελείωσε το ματς έχοντας 19 πόντους και οχτώ ριμπάουντ ενώ πριν το αποψινό ματς, είχε μέσους όρους 9,9 πόντων και 3,7 ριμπάουντ.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Υπήρξαν στιγμές που ο Ντράγκαν Σάκοτα δεν πίστευε στα μάτια του. Ο Ερυθρός Αστέρας πήγε στη Ρωσία έχοντας μέσο όρο 13 λαθών ανά αγώνα αλλά σήμερα σταμάτησε στα 21, ισοφαρίζοντας τη χειρότερη φετινή εμφάνιση του αφού τόσα είχε στον πρώτο γύρο απέναντι στην Μπαρτσελόνα.