23.9 C
Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

Η Ρεάλ πήρε το ντέρμπι “καρδιογράφημα”

Το πρώτο “clasico” της χρονιάς τα είχε όλα. Ήταν πολύ ανταγωνιστικό και χαρακτηρίστηκε από μεγάλα σερί. Στο τέλος η Ρεάλ έδειξε μεγαλύτερη διάρκεια στην απόδοση της, ήταν καλύτερη με εξαίρεση τη δεύτερη περίοδο και επικράτησε με 86-76.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πέρα από κάθε προσδοκία. Μία Ρεάλ με πατημένο το γκάζι στο πρώτο να “χτίζει” διαφορά 18 πόντων και την Μπαρτσελόνα όχι μόνο να ισορροπεί στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά να κλείνει και το ημίχρονο με το προβάδισμα.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν εφιάλτης για τους Καταλανούς αφού στο 5' το σκορ ήταν 17-3! Οι αλλαγές του Πέσιτς δεν άλλαξαν την εικόνα της Μπαρτσελόνα και λίγο μετά η διαφορά πήγε στους 18 (24-6 στο 7'). Οι Μαδριλένοι είχαν απίστευτη ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας 32 πόντους (32-14) με 9/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα και οχτώ ασίστ.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε στη δεύτερη περίοδο με στοιχεία που της έλειαν ολοκληρωτικά στην πρώτη. Συγκέντρωση και επιθετικότητα. Κατάφερε με σερί 21-5 να μειώσει στους δύο (37-35) μέσα σε 5,5 λεπτά. Η Ρεάλ αντιμετώπιζε πια μεγάλες δυσκολίες στην επίθεση μετά την “καταιγίδα” των πρώτων 10 λεπτών, αφού η Μπαρτσελόνα έβγαλε σκληράδα, έβαζε χέρια σε κάθε μπάλα και δεν της έδινε τίποτα εύκολο. Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου μάλιστα, η Μπαρτσελόνα προσπέρασε με 50-46 καλύπτοντας μία διαφορά 22 πόντων.

Τα “πάνω-κάτω” συνεχίστηκαν και στην τρίτη περίοδο που άρχισε με τη Ρεάλ να “τρέχει” σερί 13-0 σε τέσσερα λεπτά, ξεφεύγοντας με 61-50. Η Μπαρτσελόνα δεν είχε την ίδια ένταση στο παιχνίδι της και περιορίστηκε ξανά σε μία παθητική προσέγγιση, με αποτέλεσμα στο τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκεται ξανά σε μειονεκτική θέση (71-64) αλλά μέσα στη διεκδίκηση της νίκης.

Ήταν φανερό ότι το... ροντέο των τριών πρώτων περιόδων δεν θα μπορούσε να συνεχιστεί και στην τέταρτη. Οι δύο ομάδες είχαν από τέσσερις μόλις πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά της (75-68) αλλά ένα “μεγάλο” τρίποντο του πολύ καλού σήμερα Άντονι Ράντολφ, έστειλε τη διαφορά στους 10 και 1,5 λεπτό πριν το τέλος οι γηπεδούχοι είχαν “κλειδώσει”τη νίκη (82-72).

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ: Η επιστροφή της Μπαρτσελόνα από το -18 της πρώτης περιόδου ήταν ένα σοκ για τη Ρεάλ που το διαχειρίστηκε όμως σωστά στην τρίτη. Το επιμέρους 23-14 την έβαλε και πάλι στη θέση του οδηγού την οποία δεν έχασε ως το τέλος του ντέρμπι.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Η στατιστική “έδειξε” Ρεάλ σε όλες τις κατηγορίες της με εξαίρεση τα τρίποντα. Εκτέλεσε πολύ καλύτερα από μέση και κοντινή απόσταση, ενώ κυριάρχησε στα ριμπάουντ και έβγαλε περισσότερες συνεργασίες που αποτυπώθηκαν στις ασίστ.