28.8 C
Τετάρτη, 25 Σεπτεμβρίου, 2024

Η Ρίλσκι “έκλεψε” τη νίκη από τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο παιχνίδι.. φορτσάτος, έφτασε στο +17, αλλά τελικά ηττήθηκε από τη Ρίλσκι με 87-85 στο πλαίσιο του τουρνουά «55 years Samel-90» που διεξάγεται στη Βουλγαρία.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πολύ καλά και μάλιστα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με double score (34-17). Κράτησε το προβάδισμα, αλλά στα τρία επόμενα δεκάλεπτα νικήτρια αναδείχθηκε η Ρίλσκι, η οποία άρχισε να μειώνει σταδιακά. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα (80-85). Μποζόφ και Μπράουν οδήγησαν στο 84-85 με τον Ζέλεφ να ευστοχεί από τα 6μ75 για το προσπέρασμα της Ρίλσκι πρώτη αφορά στην αναμέτρηση (87-85, 38’30’’). Ο Ουίγκινς με ½ βολές μείωσε (87-86) με 12’’ στο ρολόι, ο Μποζόφ αστόχησε στο δικό του ταξίδι στις βολές στο φάουλ που του έγινε άμεσα, αλλά το σουτ του Λιούις δεν βρήκε το στόχο με τη νίκη να μένει στα χέρια της Ρίλσκι.

Ο Μπεστ με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με τους Ουίγκινς (16), Σμιθ  (11), Σαρικόπουλο (11) να ακολουθούν.