27.5 C
Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

Η Νίζνι… είχε την απάντηση

Τη σειρά με την Ούνικς Καζάν του Πρίφτη ισοφάρισε η Νίζνι, επικρατώντας στις λεπτομέρειες με 77-74 και δείχνοντας ότι... είναι παρούσα.

Την έδρα της αξιοποίησε η Νίζνι, στο Game 2 με την Ούνικς Καζάν για τα προημιτελικά της VTB League, για να κάνει το 1-1 στη σειρά με 77-74. Η ομάδα από το Νόβγκοροντ, ήταν εκείνη που κατάφερε να είναι νικήτρια στις λεπτομέρειες, ανακτώντας το προβάδισμα μετά το 32-38 του ημιχρόνου και έχοντας ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών στο τέλος, καθώς τόσο ο Γέλοβατς όσο και ο Γκουμπάνοφ ευστόχησαν, για να «γράψουν» το τελικό σκορ. Ο Μέλβιν Έτζιμ, στα 6" που απέμειναν, διέσχισε το γήπεδο, αλλά βρήκε μία εξαιρετική άμυνα μπροστά του, η οποία επί της ουσίας... εκμηδένισε το σουτ που προσπάθησε να δοκιμάσει για την παράταση.

Ο Στέφαν Γέλοβατς ήταν και ο κορυφαίος των νικητών, με 29 πόντους, 7/14 σουτ και πέντε ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, ο Κίνο Κολόμ είχε 20 πόντους, αν και με 5/16 σουτ.