19.6 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Η Μπεσίκτας άλωσε την έδρα της Νταρουσάφακα

Πάτησε το γκάζι από την αρχή και στάθηκε όρθια και όταν το παιχνίδι άλλαξε μορφή, για να φτάσει τελικά και στην εκτός έδρας νίκη. Η Μπεσίκτας επικράτησε 74-73 της Νταρουσάφακα με τον Αλεξάντερ να ευστοχεί στο νικητήριο σουτ και να παίρνει και τον τίτλο του πρώτου σκόρερ με 22 πόντους, αφήνοντας λίγο πιο πίσω τον Γκίμπσον (21π.). Οι Έβανς (20π), Οζμιζράκ (13π), Κιντ (12π) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους «πράσινους».

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν του γηπεδούχους με το «καλημέρα», φτάνοντας στο 0-12 (1’20’’). Η Νταρουσάφακα βρέθηκε να κυνηγάει από νωρίς, έφτασε στο -14 (24-38, 14’48’’) και κατάφερε να φτάσει την αντίπαλό της στα μισά της τρίτης περιόδου (50-50, 25’) και να προσπεράσει, έστω και προς στιγμήν (53-51, 26’10’’).

Ο αγώνας είχε ήδη πάρει διαφορετική μορφή και έξι λεπτά πριν το τέλος οι δύο ομάδες κοιτούσαν και πάλι στα μάτια η μία την άλλη (65-65). Στάντον Κιντ και Καρτάλ Οζμιζράκ έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στην Νταρουσάφακα τρία λεπτά πριν το τέλος (73-71). Για τα επόμενα δύο λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να κάνει κάτι ώστε να αλλάξει το σκορ. Κάτι που κατάφερε ο Αλεξάντερ με 6’’ να απομένουν, όταν από τα 6μ75 διαμόρφωσε το 73-74. Ο Σελτσούκ Ερνάκ πήρε το τάιμ άουτ, ο Τόνι Ντάγκλας αστόχησε και η νίκη έμεινε στα χέρια της Μπεσίκτας.