26 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

Η Μπαρτσελόνα “πλήγωσε” ξανά τον Μπαρτζώκα !

Παρέλαση της Μπαρτσελόνα στη Μόσχα (79-65 τη Χίμκι) και εντυπωσιακό φινάλε στον πρώτο γύρο που της δίνει ελπίδες για καλύτερη συνέχεια.

Λες και περίμεναν το παιχνίδι κόντρα στον πρώην προπονητή τους (με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να έχει φθαρεί απίστευτα πέρυσι στον πάγκο της καταλανικής ομάδας) οι παίκτες της Μπαρτσελόνα για να κάνουν ένα από τα καλύτερά τους παιχνίδια πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στη διοργάνωση μετά από έξι συνεχόμενες ήττες μακριά από τη Βαρκελώνη !

Απίστευτο και όμως αληθινό, στο τελευταίο δεκάλεπτο η Χίμκι σημείωσε μόλις ένα καλάθι σε 8 λεπτά αγώνα, ενώ όλους τους 8 συνολικά πόντους της στην τελευταία περίοδο πέτυχε ο Χάνεϊκατ (σχεδόν όλους όταν είχαν κριθεί τα πάντα) καθώς δεν κατάφερε να σκοράρει κανένας από τους συμπαίκτες του !

Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο αιφνιδίασε τη Χίμκι μπαίνοντας από την αρχή πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 10 πόντους μέχρι και το 12' (27-17) με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ αλλά και τον Αντε Τόμιτς που είχε 8 πόντους (όταν ο μέσος όρος του είναι μόλις 6) και 7 ριμπάουντ από το πρώτο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στα τελευταία 8 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και κράτησαν τους Καταλανούς μόλις στους 6 πόντους σε αυτό το διάστημα. Οι οποίοι έγιναν τελικά εννέα με το τρίποντο του Χάνγκα στην εκπνοή του πρώτου εικοσαλέπτου όπου και διαμόρφωσε το 36-32 με το οποίο προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι.

Ο Αλεξέι Σβέντ που είχε 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, πήρε μπροστά στην τρίτη περίοδο όπου σημείωσε άλλους 11 πόντους και χάρις σε αυτόν και τον Χάνεϊκατ η Χίμκι πέρασε μπροστά 57-55, χωρίς όμως να μπορέσει να κρατήσει το προβάδισμα (57-57 έληξε το τρίτο δεκάλεπτ0).

Στην εξίσωση των Καταλανών που εκμεταλλεύονταν τη συντριπτική υπεροχή τους στα επιθετικά ριμπάουντ μπήκε και ο εξαιρετικός Βενζέκοφ (σε άμυνα και επίθεση) ενώ όταν βρήκε τον καλό του εαυτό και ο Κλαβέρ στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Καταλανοί άρχισαν να χτίζουν και πάλι διψήφια διαφορά.

Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι είχαν μπλοκάρει για τα καλά με αποκορύφωμα το γεγονός ότι μετά το καλάθι του Χάνεϊκατ με το οποίο μείωσαν προσωρινά σε 59-60 (εννιάμιση λεπτά πριν το φινάλε) δεν ξαναπέτυχαν πόντο για πάνω από επτά λεπτά !

Την ίδια ώρα η Μπαρτσελόνα έκανε το παιχνίδι της και φτάνοντας το επί μέρους σερί της στο 14-0, προηγήθηκε με 74-59 στο 38' καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι και πετυχαίνοντας ένα μεγάλο "διπλό" μετά από σερί πέντε συνεχόμενων ηττών κρατώντας ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση.

Ανθρωπος του αγώνα: Ο Αντε Τόμιτς περίμενε πως και πως το παιχνίδι κόντρα στον πρώην προπονητή του και έκανε μια από τις κορυφαίες εμφανίσεις του στη σεζόν. Ηταν αυτός που κράτησε την ομάδα του στο οριακό προβάδισμα στο πρώτο μέρος και αυτός που πρόσθεσε πολύτιμους πόντους και ριμπάουντ στο δεύτερο εικοσάλεπτο σταματώντας στους 12 πόντους, τα 8 ριμπάουντ και τις 4 ασίστ.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Τα 20 ριμπάουντ παραπάνω της Μπαρτσελόνα (37 έναντι μόλις 17) και κυρίως τα 12 επιθετικά (έναντι μόλις 1 των γηπεδούχων) ήταν το πιο εντυπωσιακό στατιστικό που έδωσε τεράστια ώθηση στους Καταλανούς. Οι οποίοι παράλληλα είχαν εκπληκτικό ποσοστό (άγγιξαν το 68% με 19/28) στα δίποντα.  Επίσης εντυπωσιακή ήταν η διαφορά στις ασίστ υπέρ της ισπανικής ομάδας (32 έναντι 19) με τέσσερις παίκτες της (Ρίμπας 8, Ερτέλ 6, Χάνγκα και Τόμιτς από 4) να έχουν συνολικά τρεις περισσότερες (22) από όλη τη Χίμκι !  Επίσης οι 32 ασίστ είναι ρεκόρ της Μπαρτσελόνα στην Ευρωλίγκα (30 το προηγούμενο πριν από ένα χρόνο κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο).

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 32-36, 57-57, 65-79.