30.3 C
Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου, 2024

Η Μακάμπι όρθια στο θρίλερ των ημιτελικών του Ισραήλ (vids)

Βρέθηκε πίσω ακόμη και με 15 πόντους, χρειάστηκε να περιμένει 33 λεπτά για να πάρει το προβάδισμα, όμως η Μακάμπι βρήκε τον τρόπο για να επιβληθεί της Χάποελ στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ του Πρωταθλήματος του Ισραήλ. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επιβλήθηκε εκείνης τους Γιάννη Καστρίτη με 67-66.

Η Χάποελ μέσα από την άμυνα της επέβαλλε το δικό της παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα οχτώ πόντων (31-39), καθοδηγούμενη επιθετικά από τον Τζόρνταν Ντέιβις (12 πόντοι). Στη διάρκεια του πρώτου μέρους πάντως οι δύο ομάδες έκαναν διαγωνισμό... αστοχίας στα τρίποντα με τη Μακάμπι να έχει 3/17 και τη Χάποελ να «απαντά» με 1/11.

Η Μακάμπι συνέχισε να έχει δυσκολίες στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού κι έτσι όχι μόνο δεν κατάφερε να αντιδράσει στη διάρκεια της τρίτης περιόδου, αλλά είδε την αντίπαλο της να ξεφεύγει ακόμη και με 15 πόντους (40-55 στο 28'). Από εκείνο το σημείο όμως η «ομάδα του λαού» σκλήρυνε την άμυνα της, δέχτηκε μόνο έναν πόντο μέχρι το 33' και σημειώνοντας 18, κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο παιχνίδι (58-56). Το παιχνίδι είχε γίνει πια θρίλερ.

Η Χάποελ κατόρθωσε να συνέλθει από το μεγάλο σερί της αντιπάλου της και με ένα 9-4, προσπέρασε εκ νέου δύο λεπτά πριν το τέλος (62-65) όμως με πέντε σερί πόντους του Ντένι Αβντίγια, η Μακάμπι ήταν και πάλι μπροστά (67-65 στο 1:36). Στα 44' ο Τζόρνταν Ντέιβις κέρδισε φάουλ αλλά ευστόχησε μόνο στη δεύτερη βολή (67-66). Η Χάποελ είχε όμως μία τελευταία ευκαιρία. Ο Οθέλο Χάντερ δεν κατάφερε να σκοράρει στα 27'' κάτι που έγινε όμως και με τον Σεκ Χένρι σχεδόν στην εκπνοή, για να πάρει η Μακάμπι την πολύτιμη νίκη.

Για τους νικητές που είχαν τελικά 9/33 τρίποντα (2/11 είχε ο Ουίλμπεκιν), ο καθοριστικός στο τέλος Αβιντίγια είχε 10 πόντους, οχτώ ριμπάουντ, τρεις ασίστ και τρία κοψίματα ενώ 12 πόντους με εννιά ριμπάουντ είχε ο Ζόσμαν και 10 με πέντε ριμπάουντ ο Τζέικ Κοέν. Χαμηλά έμεινε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με έξι πόντους με 2/7 σουτ αλλά ακόμη τέσσερα ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ. Από την άλλη πλευρά ο Τζόρνταν Ντέιβις είχε 15 πόντους και ο Γιαμ Μαντάρ 12 με τρία ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Photo Credits: Winner League