23.8 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Η Μάλαγα «εκτέλεσε» τη Μακάμπι κι ελπίζει

Η Μάλαγα νίκησε εύκολα 83-69 τη Μακάμπι και συνεχίζει να παλεύει για την είσοδό της στην οκτάδα.

Με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα οι Ανδαλουσιανοί ανέβηκαν στο 10-13 και είναι ένατοι παρέα με την Μπασκόνια. Από την άλλη, η «ομάδα του Λαού» έχει ρεκόρ 12-11 και είναι εκείνη η οποία προς το παρόν κατέχει την τελευταία θέση που οδηγεί στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Χοάν Πλάθα πάντως με αυτή τη νίκη κατάφερε να υπερτερεί σε πιθανή ισοβαθμία καθώς είχε φύγει νικήτρια και από το Τελ Αβίβ.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μείνουν μέσα στο ματς στο πρώτο ημίχρονο και τα κατάφεραν, καθώς στο 20' ο φωτεινός πίνακας του «Μάρτιν Καρπένα» έγραφε 42-41. Το τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο όμως είχαν εντελώς διαφορετική εξέλιξη.

Το επιθετικό πλάνο των Ισπανών είχε αποτέλεσμα και κατάφεραν να ξεφύγουν από τους αντιπάλους τους που προσπαθούσαν μέσω ατομικών προσπαθειών να μην χάσουν την επαφή με το σκορ. Αυτό συνέβη τελικά κι αποδείχτηκε για μία ακόμα φορά πόσο αδύναμη είναι η Μακάμπι μακριά από την έδρα της. Το τελικό 83-69 μαρτυράει εν πολλοίς την εικόνα του παιχνιδιού και τη διαφορά των δύο αντιπάλων.

Ο... killer: Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ηγήθηκε στο σκοράρισμα για τους νικητές με 15 πόντους. Ο Σέρβος γκαρντ ευστόχησε σε κάποια «βαριά» σουτ και είχε καλή παρουσία. Σπουδαίος και ο Τζέιμς Όγκαστιν ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με δώδεκα πόντους κι εννιά ριμπάουντ. Για τους ηττημένους ο Ντεάντρε Κέιν ξεχώρισε με 15 πόντους, αλλά δεν αποδείχτηκαν αρκετοί.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Η ευστοχία στα σουτ τριών πόντων έκανε τη διαφορά κι έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση. Η Μάλαγα είχε 8/20 (40%), ενώ οι φιλοξενούμενοι μόλις 4/20 (20%). Στις περισσότερες κατηγορίες οι δύο ομάδες πάντως ήταν... ισοδύναμες, όμως τα τέσσερα περισσότερα τρίποντα έκριναν το παιχνίδι.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.