28.3 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

Η Κύμη έβγαλε νόκ άουτ τον Πανιώνιο

Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με...πυγμαχία και κουτουλιές (!) η Κύμη επικράτησε 95-83 του Πανιωνίου με κορυφαίους τους ΜακΦάντεν και Τζόουνς. Ετσι η ομάδα της Ευβοιας παρέμεινε σε τροχιά πλέι οφ, ενώ ο Πανιώνιος έχασε την ευκαιρία να πιάσει στη βαθμολογία τον Κόροιβο που αγωνίζεται αύριο με τον Ολυμπιακό.

Πάντως η ομάδα της Νέας Σμύρνης, έχει πιο ευνοϊκό πρόγραμμα στις τελευταίες έξι αγωνιστικές από την ομάδα της Αμαλιάδας και την μεταξύ τους ισοβαθμία, άρα μπορεί να πετύχει κάτι που τουλάχιστον στο τέλος του πρώτου γύρου όπου είχε μόλις μία νίκη, φάνταζε ως το...8ο θαύμα.

Ενα παιχνίδι που ξεκίνησε επεισοδιακά όταν πριν καν καλά καλά συμπληρωθεί το 4ο λεπτό του αγώνα  ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων δημιουργήθηκε ένταση. Τσούπκοβιτς και Μανωλόπουλος μονομάχησαν στο ριμπάουντ, έσπρωξαν ο ένας τον άλλο και αφού πρώτα αντάλλαξαν κάποιες ύβρεις  αμέσως μετά κουτούλησαν ο ένας τον άλλο !  Ακολούθησε γενικευμένη σύρραξη, με πολλούς αθλητές να μπαίνουν στη μέση και με τους ρέφερι του αγώνα να στέλνουν στα αποδυτήρια τους δύο αθλητές από τους οποίους ξεκίνησαν όλα.

Ο Πανιώνιος δεν έχασε το μυαλό του από τον καυγά, ο Μπράζελτον μοίραζε ασίστ (11 συνολικά) ο Νταλό και ο Κάμινγκς σκόραραν και κάπως έτσι οι Κυανέρυθροι έφτασαν να προηγούνται ακόμα και 38-27 στο 17' έχοντας "παγώσει" το κλειστό της Χαλκίδας στο οποίο υπήρχαν και 150 φίλοι των Νεοσμυρνιωτών.

Το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι μείωσαν στο -7 στο τέλος του ημιχρόνου οφείλεται κυρίως στον Άγγελο Τσαγκαράκη (13 πόντοι με 4/7 τρίποντα),που ήταν ο πιο συγκεντρωμένος παίκτης της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη.

Ο Μακ Φάντεν άρχισε να σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας συμπαραστάτη και τον Τζόουνς, την ώρα που ο Μπράζελτον συνέχιζε να είναι άστοχος και έτσι η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου άντεξε μέχρι το 35' όπου έχανε 77-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 38-45, 65-66, 95-83.

Ανθρωπος του αγώνα: Στον πρώτο γύρο στη Νέα Σμύρνη είχε μόλις πατήσει το πόδι του στην Κύμη και έκανε τη διαφορά. Ομως και τώρα στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε 23 πόντους από τους 26 συνολικά και συνετέλεσε στο να κάνουν οι γηπεδούχοι την ανατροπή.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Η Κύμη είχε οκτώ παραπάνω ριμπάουντ (37 έναντι 29) αλλά επτά λιγότερες ασίστ (17 έναντι 24). Ομως τη διαφορά την έκανε η ευστοχία ιδιάιτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί όπου οι γηπεδούχοι είχαν 9/18 τρίποντα την ώρα που οι φιλοξενούμενοι τα...έσπαγαν (1/11)

Με πλουραλισμό στην επίθεση, οι "κυανέρυθροι" έφτασαν στο +4 (18-22 στο 12') στο φινάλε της α' περιόδου, προβάδισμα που δεν άργησε να φτάσει σε διψήφια επίπεδα (27-38 στο 17'). Ο Τάιρον Μπράζελτον ήταν άστοχος (1/5 σουτ), αλλά μοίραζε εξαιρετικά το παιχνίδι (7 ασίστ), με τους συμπαίκτες του να είναι συνεπείς στο περιφερειακό σουτ (6/11 τρίποντα στην ανάπαυλα), για να φτάσουν μέχρι το +7 (38-45). Αν δεν υπήρχε μάλιστα, ο Άγγελος Τσαγκαράκης (13 πόντοι με 4/7 τρίποντα), η Κύμη θα μπορούσε να είναι σε ακόμη χειρότερη κατάσταση. Παρεμπιπτόντως, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επέμενε στα τρίποντα, δίχως όμως να δικαιώνεται από το αποτέλεσμα (5/12 δίποντα και 8/19 τρίποντα στο ημίχρονο).