21.3 C

Η Ζαλγκίρις συνεχίζει την υπέρβαση

Με το δίδυμο Ουλανόβας-Γιανκούνας να διαλύουν κάθε αμυντικό σύστημα των Τούρκων, Η Ζαλγκίρις επικράτησε στο Κάουνας της Εφές Αναντολού (91-83) φτάνοντας το ρεκόρ της στο 5-4 με το συγκρότημα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να αποτελεί μια από τις ευχάριστες εκπλήξεις στην εφετινή Ευρωλίγκα.

Αντίθετα η Εφές Αναντολού - που είχε χάσει και από τον Παναθηναϊκό την προηγούμενη εβδομάδα - έπεσε στο 2-7 και απομακρύνεται αρκετά από την προνομιούχο οκτάδα.

Οι φιλοξενούμενοι αν και προηγήθηκαν με 26-22 στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Περάσοβιτς αναγκάστηκε να αποσύρει σύντομα λόγω φάουλ τον Ανταμς. Ετσι οι Λιθουανοί μπήκαν δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με ένα γρήγορο σερί 11-2 πήραν το προβάδισμα (33-28 στο 13') και ουσιαστικά δεν το ξαναέχασαν.

Ο Ανταμς έφερε τους Τούρκους και πάλι σε απόσταση βολής (60-59 στο 29') αλλά οι Λιθουανοί έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 66-61.

Με τον αρχηγό της Ζαλγκίρις, Παούλιους Γιανκούνας να συνδράμει επιθετικά (με δύο συνεχόμενα τρίποντα), η ομάδα του Σάρας προηγήθηκε ακόμα και με 12 πόντους (78-66 στο 35') και ουσιαστικά "καθάρισε" το παιχνίδι.

Ο άνθρωπος του αγώνα:  Ο Εντγκάρας Ουλανόβας  με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ αποτέλεσε το βαρύ πυροβολικό για τους γηπεδούχους πετυχαίνοντας σημαντικά καλάθια κάθε φορά που η Εφές Αναντολου πλησίαζε στο σκορ.

Με τη γλώσσα των αριθμών:  Η Ζαλγκίρις μάζεψε 21 ριμπάουντ από το  πρώτο κιόλας ημίχρονο και τελείωσε τον αγώνα με 35 έναντι 25 των φιλοξενουμένων.  Επίσης μπορεί οι Ουλανόβας και Γιανκούνας να είχαν αναλάβει το σκοράρισμα, αλλά οι Πάνγκος και  Βαλίνσκας μοίρασαν συνολικά 13 ασίστ.

Τα Δεκάλεπτα: 22-26, 47-44, 66-61,91-83