25.2 C
Τρίτη, 1 Οκτωβρίου, 2024

Η Ζαλγκίρις πήρε… μαζί της την Μπάγερν (vids)

Η Ζαλγκίρις έκανε μία εκπληκτική βραδιά και κατάφερε να επικρατήσει επί της Μπάγερν με 85-79, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα . Οι Λιθουανοί είχαν τα ηνία από την αρχή του παιχνιδιού και έμειναν σοβαροί μέχρι τα τελευταία λεπτά, βυθίζοντας τη Μπάγερν σε μία ακόμη ήττα, με τους Βαυαρούς να απομακρύνονται όλο και περισσότερο από τη διεκδίκηση μίας θέσης στην οκτάδα

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με κατεβασμένες ταχύτητες, μέχρι το δεύτερο μισό της περιόδου με την Ζαλγκίρις να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και την Μπάγερν να την ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο 4' με τον Άαρον Ουάιτ. Το τελικό 22-20 του δεκαλέπτου διαμόρφωσε ο Ντιόν Τόμπσον με δύο εύστοχες βολές. Η Ζαλγκίρις κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά της και να πατήσει γκάζι με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι Λιθουανοί αύξησαν στο +5 με τον Μιλάκνις (27-22, 12') και το υπόλοιπο δεκάλεπτο φέρει την υπογραφή του Μπράντον Ντέιβις που πήρε κυριολεκτικά φωτιά. Ο Αμερικανός σκόραρε τους 10 από τους 26 πόντους της Ζαλγκίρις στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να δώσει σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιου, με τον ίδιο να διαμορφώνει και το τελικό 48-35 του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, η Ζλαγκίρις συνέχισε το σερί της, με τον Μάριους Γκριγκόνις να πηγαίνει μάλιστα τη διαφορά στο +16 (53-37, 22'). Η Μπάγερν έδειξε μία μικρή αντίδραση κυρίως μέσα από τα σουτ του Μαόντο Λο, ενώ η ψαλίδα άρχισε να κλείνει με την είσοδο του Ντζέντοβιτς, ο οποίος έκανε κυριολεκτικά τα πάντα για τους Βαυαρούς. Η Ζαλγκίρις ωστόσο έδειξε πως δεν παραδίδει τόσο εύκολα τα όπλα και έμεινε σοβαρή μέχρι το τέλος της περιόδου. Ο Ντέβιν Μπούκερ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 69-53 της περιόδου. Με γκάζια και στο τέταρτο δεκάλεπτο μπήκε η Ζαλγκίρις που ήταν αποφασισμένη από το πρώτο λεπτό να πάρει τη νίκη. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν σταθερή τη διαφορά τους μέχρι το τέλος της αναμετρήσεις, με την Μπάγερν να αντιδρά ωστόσο στο τελευταίο ενάμιση λεπτό και να δείχνει πως τίποτα δεν έχει τελειώσει. Η διαφορά μειώθηκε για τους Βαυαρούς στο - 7 , ωστόσο η Ζαλγκίρι κατάφερε να σταθεί στο ύψος της και να πάρει τη νίκη. Το τελικό 85-79 της αναμέτρησης διαμόρφωσε ο Βλάντιμιρ Λούσιτς.

Δεκάλεπτα: 22-20, 48-35, 69-53, 85-79

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ:

Το πρόσωπο του αγώνα δε θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Μπράντον Ντέιβις. Ο άσος της Ζαλγκίρις ήταν "καυτός" στην αναμέτρηση με την Μπάγερν και οδήγησε την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στη νίκη με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ:

Η Ζαλγκίρις ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και αυτό αποδεικνύεται και μέσα από τα ποσοστά ευστοχίας των δύο ομάδων. Οι Λιθουανοί ήταν τρομακτικά εύστοχοι από τα 6,75, την ώρα που η Μπάγερν δεν κατάφερε να βρει τις απαραίτητες λύσεις από το τρίποντο.