19.1 C
Τρίτη, 1 Οκτωβρίου, 2024

Η εφτάψυχη Χίμκι λύγισε την Φενέρ!

Η Χίμκι αποδεικνύεται πολύ σκληρή για να... πεθάνει και παρότι συνεχίζει να παίζει χωρίς τον ηγέτη της Αλεξέι Σβεντ, πήρε μια μεγάλη νίκη επί της Φενερμπαχτσέ με 84-78 στην παράταση, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Εφτασε τις επτά νίκες και παραμένει στο παιχνίδι της πρόκρισης η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, συνεχίζει στην κορυφή παρά την δεύτερη ήττα της η Φενέρ.

Η Φενέρ με πρωταγωνιστή τον Μαχμούτογλου πάτησε πρώτη το γκάζι και από το 11-11 έκανε σερί 12-0, πήγε στο 23-11 και έκλεισε το δεκάλεπτο με 23-13, αλλά η Χίμκι βρήκε τρόπο να απαντήσει. Μποστ και Μίκι ανέβηκαν, στο 18'30'' οι Ρώσοι πέρασαν με 36-35 και το 38-41 του ημιχρόνου σήμαινε ντέρμπι.

Ξανά η Φενέρ μπήκε φουριόζα στο δεύτερο και ξέφυγε με 47-40 με τον Βέσιλι να το παίρνει πάνω του, όμως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν πάλι λύσεις, αυτή την φορά με τον Γκριν πρωταγωνιστή, όχι μόνο ισορρόπησαν, αλλά προσπέρασαν και με 56-51 με σερί 11-0 στο 28'! Το δεκάλεπτο έληξε με 57-54 και με τους Ρώσους να δείχνουν αποφασισμένοι.

Τα απίστευτα τρίποντα του Μαχμύτογλου κρατούσαν την Φενέρ σε απόσταση βολής και δεν επέτρεπαν στην Χίμκι να ξεφύγει και οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο ισόπαλες με 66-66. Ο Γκιλ με γκολ - φάουλ στο 38'50'' έκανε το 69-66, η Χίμκι έφτανε στο 6-0 σερί, ο Βέσελι με 1/2 βολές μείωσε 69-67, ξανά ο Γκιλ στην γραμμή στα 40'' για 1/2 και 70-67, ο Ντατόμε από ασίστ του Σλούκα στα 25'', 70-69. Η Φενέρ έκανε φάουλ αμέσως μετά το τάιμ άουτ και την επαναφορά στέλνοντας τον Κρόκερ στις βολές, αυτός ψύχραιμος έκανε το 72-69, ο Σλούκας στα 20'' με βολές 72-71, ο Μάρκοβιτς στα 17,4'' έχασε δύο βολές, ο Μέλι στο 1,4'' πήρε επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ από τον Μάρκοβιτς. Εξω η πρώτη, μέσα η δεύτερη και παράταση στο 72-72.

Η Χίμκι είχε πιο καθαρό μυαλό και στο 43' έφτασε στο 80-74 και κράτησε μια νίκη που την κρατάει ζωντανή.

ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ: Ο Αντονι Γκιλ ήταν η δεύτερη μεγάλη απουσία της Χίμκι, όμως ο Αμερικανός επέστρεψε και έδειξε αμέσως πόσο είχε λείψει, όντας καθοριστικός στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και έχοντας ουσιαστικό ρόλο στη νίκη της ομάδας του.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε έναν αγώνα που κρίθηκε στην παράταση και... σχεδόν στο σουτ, και με τις επιδόσεις ευστοχίας και ριμπάουντ να είναι απόλυτα ισορροηπμένες, τα 15 λάθη της Φενέρ, έναντι 12 των Ρώσων μπορούν να χαρακτηριστούν καθοριστικά.