21.3 C
Τρίτη, 1 Οκτωβρίου, 2024

Η Γκραν Κανάρια “έπνιξε” την Ζαλγκίρις (pics)

Η Γκραν Κανάρια έβαλε σε πρώτο πλάνο την άμυνα, πίεσε σε κάθε φάση, δεν έδωσε την ευκαιρία στην αποδυναμωμένη λόγω τραυματισμών Ζαλγκίρις Κάουνας να κάνει το παιχνίδι της και τη νίκησε με 73-66 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής. Μετά το παιχνίδι αυτό η Ζαλγκίρις Κάουνας βρίσκεται στο 7-8 και η Γκραν Κανάρια στο 6-9.

Ένας πρώην συμπαίκτης του Σαρούνας Γιασεκεβίτσιους από τα... μακρινά χρόνια της Μπαρτσελόνα, ο Τσάβι Ραμπασέδα ήταν αυτός που πρώτος έκανε τη ζημιά στην Ζαλγκίρις Κάουνας (12-4, 4’). Η καλή άμυνα των γηπεδούχων και τα ριμπάουντ τους έδιναν εύκολα καλάθια και αυτό ήταν που έπρεπε να βρουν τρόπο να σταματήσουν οι Λιθουανοί με τον Σάρας να ζητά από τους παίκτες του να παίξουν πιο δυνατά.

Οι φωνές έφεραν αποτέλεσμα (16-16, 8’30’’) με την Ζαλγκίρις να παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα λίγο πριν τα μισά της δεύτερης περιόδου (22-24, 14’). Δεν το κράτησε για πολύ όμως. Οι Ισπανοί βρήκαν λύσεις από πολλούς παίκτες, συνέχισαν με την άμυνά τους στα όρια του φάουλ και υποχρέωσαν τους αντιπάλους τους σε 11 λάθη και στο -10 (36-26) στο τέλος του ημιχρόνου.

Το 36-29 (20'30'') έγινε 45-29 (22') με τον Ραμπασέδα να αναλαμβάνει και πάλι δράση, όπως και στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αναγκάζοντας τον Γιασικεβίτσιους να καλέσει ένα ακόμη τάιμ άουτ. Το 50-38 (26') με τον Γκριγκόνις να παίρνει πρωτοβουλίες και την άμυνα της Ζαλγκίρις να δίνει σημεία ζωής "έδωσε" το επόμενο τάιμ άουτ στους Ισπανούς. Μετά από το 54-40 (27'15'') από τον Στρόμπερι όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν για μία ακόμη φορά και έδωσαν στη διαφορά μονοψήφια τιμή με τον Ντέιβις (57-48, 29'24'') και πλησίασαν ακόμη περισσότερο με τον 18χρονο Γιοκουμπάιτις (57-52, 30'12''). Δύο τρίποντα από Έρικσον και Όλιβερ έκαναν τη διαφορά για την Γκραν Κανάρια (63-52, 33'13'') και ο Πατσέτσνικς έγραψε το 65-52 (34'). Ο Ντέιβις ήταν εκεί για το 65-59 (36'25'') και οι Λιθουανοί έκαναν ένα ακόμη πιο βήμα πιο μπροστά (69-66, 38'47'') με τρίποντο του Μιλάκνις.

Η Γκραν Κανάρια έχασε διπλή ευκαιρία με 39'' στο ρολόι, ο Όλιβερ έκλεψε την μπάλα και κέρδισε το φάουλ (71-66, 39'30''), Μιλάκνις και Ουόλτον αστόχησαν και οι Ισπανοί πήραν τη νίκη με το τελικό 73-66.

ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ: Με το παιχνίδι στο 57-52 ο Γιασικεβίτσιους έριξε στο παρκέ τον 18χρονο Έρικας Βένσκους! Ήταν το πρώτο του παιχνίδι στην Ευρωλίγκα. Νωρίτερα στο παιχνίδι, αλλά και παράλληλα με τον Βένσκους, χρησιμοποίησε, όχι για πρώτη φορά αυτόν, έναν ακόμη 18χρονο τον Ρόκας Γιοκουμπάιτις.

ΛΑΘΗ: Στο πρώτο δεκάλεπτο τα λάθη ήταν 0-5 για τις δύο ομάδες. Η Γκραν Κανάρια έκανε το πρώτο της λάθος στο 15’40’’ και ακολούθησε σχεδόν αμέσως ένα ακόμη. Στο τρίτο δεκάλεπτο τα λάθη ήταν 5-1.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Η Ζαλγκίρις Κάουνας αγωνίστηκε χωρίς τους Γιανκούνας, Καβαλιάουσκας και Βέστερμαν, ενώ η Γκραν Κανάρια χωρίς τον Κλέβιν Χάνα και τον Νίκολα Ραντίτσεβιτς.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Γκόντας, Μπισάνγκ

Δεκάλεπτα: 20-17, 36-26, 57-50, 73-66