22.8 C

Η Άλμπα νίκησε τον Λεντέι, η Ζαλγκίρις καταρρέει

Η Άλμπα Βερολίνου απέδειξε ότι είναι υπολογίσιμος αντίπαλος νικώντας εντός έδρας την κάκιστη Ζαλγκίρις με 69-62.

Το σύνολο του Αΐτο Γκαρσία Ρενέσες έχει πλέον ρεκόρ 4-7 και ξέφυγε λίγο από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους παραπαίει, έφτασε τις πέντε διαδοχικές ήττες και πλέον έπεσε στο 3-8, με αποτέλεσμα να βρίσκεται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο αγώνας δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας με τους δύο αντιπάλους να είναι άστοχοι στις περισσότερες προσπάθειές τους. Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 15-7, ενώ στο φινάλε του πρώτου μέρους ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 32-26.

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ήταν και το καλύτερο κομμάτι του αγώνα για τους πρωταθλητές Λιθουανίας. Με επιμέρους σκορ 14-2 κατόρθωσαν να προηγηθούν 40-34, αλλά από εκείνο το σημείο κι έπειτα κατέρρευσαν. Η Άλμπα έσφιξε ξανά την άμυνά της πέρασε μπροστά με 47-46 στο 30' και στην τελευταία περίοδο έλεγξε απόλυτα το ρυθμό του παιχνιδιού και πήρε τη νίκη χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, όπως δείχνει και το τελικό 69-62.

Ο ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΜΒΙΚΟΣ: Ο Ζακ Λεντέι για μία ακόμα φορά έμοιαζε να παλεύει μόνος για την αποκαρδιωτική Ζαλγκίρις. Ο Αμερικανός σταμάτησε στους 15 πόντους και ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό για τους ηττημένους. Από την πλευρά των γηπεδούχων κομβικός ο Νιλς Γκιφάι με 13 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος ιδιαίτερος γνώστης για να καταλάβει ότι μία ομάδα που σουτάρει εκτός έδρας με 8,7% από τη γραμμή του τριπόντου δεν έχει την παραμικρή ελπίδα για να νικήσει σε αυτό το επίπεδο. Η Ζαλγκίρις εκτέλεσε 2/23 και μοιραία ηττήθηκε.