23.5 C
Παρασκευή, 5 Ιουλίου, 2024

Ζαλγκίρις Κ.-Άλμπα Βερ. 96-86: Λεκαβίτσιους και τρίποντα έδωσαν τη νίκη (vids, pics)

Η Ζαλγκίρις Κάουνας με ένα 27-10 στην τρίτη περίοδο, ένα (σχεδόν) 70% στα τρίποντα και πρωταγωνιστή τον Λούκας Λεκαβίτσιους σε πρώτο πλάνο, έκανε την ανατροπή και επικράτησε 96-86 της Άλμπα Βερολίνου για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι Λιθουανοί βρίσκονται πλέον στο 16-16 και την 11η θέση της κατάταξης. Οι Γερμανοί είναι στο 11-21 και στην 15η θέση.

Οι δύο ομάδες φάνηκαν εκτός ρυθμού τα πρώτα λεπτά. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κάνουν το παιχνίδι τους ούτε σε άμυνα, ούτε σε επίθεση, ενώ οι φιλοξενούμενοι, παρά το ότι πήραν από την αρχή το προβάδισμα δεν μπορούσαν να αποφύγουν τα λάθη.

Σταδιακά η Ζαλγκίρις επιθετικά βρήκε λύσεις, αλλά στην άμυνα δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική με τους Γερμανούς να κρατούν σταθερά τα ηνία. Είτε με οχτώ πόντους (9-17, 6’40’’), είτε με τρεις (14-17, 7’20’’), είτε με έναν (24-25, 10’40’’), είτε με δέκα (41-51, 10’).

Η επιστροφή στο παρκέ έφερε και αλλαγή σκηνικού. Το 45-55 (21'35'') έγινε 59-58 (26'15'') με τον Γκέμπεν να δίνει στην Ζαλγκίρις το πρώτο προβάδισμα της βραδιάς. Ο Λούκας Λεκαβίτσιους, ο οποίος έχει και γενέθλια σήμερα με 3/3 τρίποντα οδήγησε στο 62-58 (27') και ο Λουκοσιούνας με δύο τρίποντα με το δεύτερο να φέρνει πολλά χαμόγελα με τη λήξη του χρόνου, διαμόρφωσε το 68-61 (30').

Στα πρώτα 35' του δευτέρου ημιχρόνου το επιμέρους σκορ ήταν 48-17 για τους γηπεδούχους με τη διαφορά να φτάνει πάνω από τους 20 πόντους (89-68, 34'45''). Η Ζαλγκίρις ήταν εύστοχα από τα 6μ75, είχε πολυφωνία και ήταν αυτή που είχε πλέον τα ηνία του αγώνα στα χέρια της. Ο Τζέισον Γκρέιντζερ με 3/3 τρίποντα σε δύο λεπτά προσπάθησε να αναπτερώσει τις ελπίδες της Άλμπα (94-81 στο 38', 96-86 στο 39'20''), αλλά η νίκη έμεινε στη Λιθουανία με το τελικό 96-86.

MVP: Ο Λούκας Λεκαβίτσιους είπε να το απολαύσει στα γενέθλιά του και έκανε ρεκόρ για τη φετινή σεζόν. Σημείωσε 21 πόντους με 5/5 τρίποντα και πέντε ασίστ και ήταν ο πολυτιμότερος της Ζαλγκίρις Κάουνας.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Ο Έρικσον είχε 17 πόντους ως το 12’ της αναμέτρησης με 3/3 τρίποντα και 3/3 δίποντα και έχασε το πρώτο του σουτ στο 14’ της αναμέτρησης.  Η Άλμπα είχε έξι λάθη τα πρώτα 7’20’’ του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν ένα εντυπωσιακό ποσοστό από τη γραμμή των τριών πόντων: 60% (6/10) για την Ζαλγκίρις, 55% (5/9) για την Άλμπα. Οι Λιθουανοί είχαν το εντυπωσιακό 69.6% με 16/23 στα σουτ τριών πόντων. Ποσοστό που έκανε το 42.9% (12/28) των Γερμανών να φαντάζει φτωχό.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Η Άλμπα Βερολίνου υποδέχεται την Βαλένθια (2/4, 20.00) και στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου τον Ερυθρό Αστέρα (8/4, 21.00). Αντίστοιχα η Ζαλγκίρις Κάουνας αντιμετωπίζει την Μπάγερν Μονάχου στη Γερμανία (1/4, 21.30) και τον Παναθηναϊκό εντός έδρας (8/4, 20.00).

Διαιτητές: Γιαβόρ, Σεμές, Χάλικο

Δεκάλεπτα: 21-23, 41-51, 68-61, 96-86