26.3 C

Εύκολα η Φενέρ, Γαλατά για playoffs (vids)

Η Φενέρμπαχτσε συνεχίζει ακάθεκτη το δρόμο της για να μπει στα playoffs ως πρωταθλήτρια της κανονικής περιόδου, ενώ η Γαλατάσαραϊ μετά την νέα της νίκη επί της Τράμπζονσπορ μπήκε στην πρώτη οκτάδα.

Άνετη... και ωραία για ακόμη μία φορά ήταν η Φενέρμπαχτσε στο πρωτάθλημα Τουρκίας, επικρατώντας με 79-69 της Εσκίσεχιρ. Το παιχνίδι είχε ουσιαστικά ξεκαθαρίσει για τον νικητή από το ημίχρονο (50-34), με τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να κάνουν συντήρηση δυνάμεων στη συνέχεια, με τον Μελίχ Μαχμούτογλου να τελειώνει με 16 πόντους και 6/10 σουτ. Το αποτέλεσμα αυτό έδωσε την ευκαιρία στα Γαλατάσαραϊ να πιάσει την Εσκίσεχιρ στην όγδοη θέση, υποτάσσοντας και την Τράμπζονσπορ με 84-78, χάρη σε ένα επιμέρους 25-16 στην τελευταία περίοδο, με τον Γκρέγκορι Ρένφρο (16 π., 7/13 σουτ) και τον Βέναρντ Χέντριξ (10 π., 10 ρ.) να δείχνουν το δρόμο.

Σπουδαίο αποτέλεσμα στην προσπάθεια αποφυγής του υποβιβασμού πήρε η Γκαζιάντεπ, κερδίζοντας στο «νήμα» με 79-78 τη Γεσιλγκιρεσούν. Μετά το 20-21 της πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και δεν τα άφησαν μέχρι τέλους, με τον Σον Άρμαντ να ηγείται με 21 πόντους, πέντε ριμπάουντ και έξι ασίστ. Εντυπωσιακή φάση, όπως θα δείτε ακολούθως, ήταν το τρίποντο του Ρασάντ Τζέιμς από το κέντρο, έστω κι αν δεν είχε ιδιαίτερη σημασία για τους φιλοξενούμενους.