24.9 C

Ευρωλίγκα: Κόλλησε στην κορυφή με… Μέλι (vids)

Μετά το τέλος της 8ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός πατά στην κορυφή της βαθμολογίας κι αυτό το οφείλει στον Νικολό Μέλι. Διότι με το φόλοου που πέτυχε ο Ιταλός στην εκπνοή της παράτασης του συγκλονιστικού αγώνα της Μόσχας χάρισε τη νίκη στη Φενερμπαχτσέ και υποχρέωσε την ΤΣΣΚΑ να οπισθοχωρήσει, δίνοντας στους "ερυθρόλευκους" τη δυνατότητα, μετά την εύκολη νίκη τους στο ΣΕΦ επί του Ερυθρού Αστέρα, να την πιάσουν στην πρώτη θέση. Σπουδαίες νίκες πέτυχαν επίσης το Μιλάνο και η Μπαρτσελόνα.

Στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός έχοντας πάρει φόρα από τη μεγάλη νίκη επί της Φενερμπαχτσέ δεν δυσκολεύτηκε καθόλου απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα. Νίκησε άνετα με 85-59 έχοντας τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κι άλλους τρεις με 9 και δεν πτοήθηκε καθόλου ούτε από το... αγνώστου προελεύσεως δακρυγόνο, που έκανε για λίγα λεπτά αποπνικτική την ατμόσφαιρα στο ΣΕΦ, με αποτέλεσμα να διακοπεί προσωρινά ο αγώνας.. Από τον Ερυθρό Αστέρα όλα τα λεφτά ήταν ο Τέιλορ Ρότσεστι, ο Πέρο Άντιτς ήταν καλός στο πρώτο μέρος, ενώ ο πρώην Παναθηναϊκός Τζέιμς Φελντέιν πέρασε απαρατήρητος.

Στη Μόσχα έγινε το παιχνίδι της χρονιάς ως τώρα και κρίθηκε με τη φάση της χρονιάς! Ένα buzzer beater-φόλοου του Νικολό Μέλι χωρίς ισορροπία, που χάρισε στη Φενερμπαχτσέ τη νίκη επί της ΤΣΣΚΑ με 95-93. Και είναι αυτό εδώ...

Το... θρίλερ κρίθηκε στην παράταση (κ.α. 83-83) και πλην του Μέλι, είχε μεγάλο πρωταγωνιστή για την πρωταθλήτρια Τουρκίας και Ευρώπης τον Γιαν Βέσελι, που σκόραρε 31 πόντους, ενώ πολύ θετική ήταν και η παρουσία του Κώστα Σλούκα με 10 πόντους και 9 ασίστ. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς από τη δική του πλευρά διατήρησε το αήττητό του στη Μόσχα ως προπονητής της Φενερμπαχτσέ. Από τότε που μετακόμισε στην Κωνσταντινούπολη έχει αντιμετωπίσει τέσσερις φορές την ΤΣΣΚΑ στο σπίτι της και την έχει κερδίσει και τις τέσσερις. Τις τρεις αντίπαλός του ήταν ο Δημήτρης Ιτούδης.

Στο Μιλάνο η Αρμάνι ξέσπασε στην τελευταία περίοδο και έφερε... τούμπα ένα παιχνίδι που επί 30' λεπτά φαινόταν χαμένο. Με πρωταγωνιστές τους Καλνιέτις και Τζέρελς νίκησε με 71-62 την Μπάμπεργκ κάνοντας ένα επιμέρους σερί 28-11 στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αν και έπαιζε χωρίς τον τραυματία Γκάουντλοκ το Μιλάνο πέτυχε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, αντίθετα η Μπάμπεργκ έχασε μεγάλη ευκαιρία για μια σημαντική εκτός έδρας επικράτηση.

Στη Βαρκελώνη η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο ήττες σερί, επικρατώντας άνετα της Βαλένθια με 89-71 στον ισπανικό "εμφύλιο". Με καλή άμυνα, επιθετικό πλουραλισμό και τους Καταλανούς φιλάθλους να φωνάζουν συνεχώς στις κερκίδες "ελευθερία", η Μπάρτσα επέβαλε το ρυθμό της από την αρχή και με πρώτο σκόρερ τον Οριόλα (14π.) δεν συνάντησε προβλήματα από τη Βαλένθια, η οποία συνέχισε την πτωτική πορεία της χάνοντας τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι.