23.2 C
Σάββατο, 5 Οκτωβρίου, 2024

Επιστροφή για την Ρεάλ και 1-1 (pics)

H Ρεάλ Μαδρίτης δεν επέτρεψε στην Μπασκόνια να πάρει και δεύτερη νίκη στο δικό της σπίτι. Παρά το ότι βρέθηκε στο -11, επέστρεψε και τελικά πήρε εύκολα το θετικό αποτέλεσμα που χρειαζόταν, πριν η σειρά επιστρέψει στην Μπασκόνια για τον τρίτο τελικό. Οι δύο ομάδες βρίσκονται στο 1-1 πλέον μετά το σημερινό 98-91 της «βασίλισσας».

Οι Βάσκοι ήταν αυτοί πάντως που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, όπως είχαν κάνει και στον πρώτο αγώνα. Έφτασαν να προηγηθούν και 33-22 (8’) με την Ρεάλ να απαντά άμεσα για να κλείσει η πρώτη περίοδος 28-33. Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με ένα τρίποντο από τον Τόμπκινς (41-40, 15’) με το ημίχρονο να κλείνει 52-52.

Η Τρίτη περίοδος όμως είχε τη σφραγίδα των πρωταθλητών Ευρώπης. Με ένα επιμέρους 31-13 στο διάστημα αυτό έφτασε στο 83-65 και έστειλε τη διαφορά και στο +20 (88-68, 32’). Ο Πέδρο Μαρτίνεθ προτίμησε να δώσει χρόνο ξεκούρασης σε βασικούς του παίκτες βλέποντας το παιχνίδι να ξεφεύγει και έχοντας να σκεφτεί και τον τραυματισμό του Γιοχάνες Φόιτμαν (διάστρεμμα) από το πρώτο δεκάλεπτο.

Κάρολ και Τόμπκινς είχαν από 16 για την Ρεάλ Μαδρίτης, 14 πρόσθεσε ο Αγιόν και από 11 οι Ντόντσιτς και Ρέγες με τον Γκουστάβο Αγιόν να μαζεύει και 10 ριμπάουντ. Η Ρεάλ τελείωσε τον αγώνα με 10/24 τρίποντα και η Μπασκόνια με 14/25. Ο Ματ Τζάνινγκ με 6/6 τρίποντα σημείωσε 18 πόντους, ο Ντιόπ 16, ο Πουαριέ 12 και ο Χουέρτας 11.

O τρίτος αγώνας θα γίνει την Κυριακή 17 Ιουνίου (19.30) στην Βιτόρια.