25.5 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Εντυπωσιακός ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στον τελικό

Στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου Γυναικών προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση κερδίζοντας στο κλειστό της Γλυφάδας με 80-49 τον Αθηναϊκό και περιμένει την Κυριακή τον αντίπαλό του, με τη Λολίτα Λύμουρα και τις ξένες του να δείχνουν το δρόμο για το τρόπαιο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση ξέφυγε με 18-7 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Μάλιστα ο δικέφαλος κατάφερε και έκανε το +13 (22-9) στο 11.40 με τον Αθηναϊκό, όμως να μειώνει σε 22-16 λίγο αργότερα. Ο ΠΑΟΚ όμως με την Αλμπάνεζ έφτασε τη διαφορά στο +14 (30-16) για να κλείσει την ψαλίδα της διαφοράς με το ημίχρονο να τελειώνει με 32-24.

Ο Αθηναϊκός με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου μείωσε σε 35-29 (22’), αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης έτρεξε ένα σερί 16-0 κάνοντας το 51-29 (27’10’’) με τις τρεις του ξένες και την Λυμουρα να είναι οι κορυφαίες.

Το σκηνικό στην αναμέτρηση παρέμεινε ίδιο με τον ΠΑΟΚ να έχει τα ηνία κάνοντας μάλιστα και το 70-42 (33’45’’). Ενάμισι λεπτό πριν το τέλος η διαφορά έφτασε στο +31 (80-49) που ήταν και το τελικό σκορ με τον προπονητή του ΠΑΟΚ να έχει βάλει νεαρές παίκτριες που είχε στη διάθεση του.

Διαιτητές: Παντελίδης, Κωνσταντινίδου, Καρανικόλα

Δεκάλεπτα: 18-7, 32-24, 57-36, 80-49