21.8 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

«Διπλό» Ερμή, άρεσε ο Έσπερος

Ο Ερμής Αγιάς κατάφερε με ένα 5-0 στο φινάλε να κερδίσει τον Έσπερο Λαμίας στο «Χαλκιοπούλειο» με 66-64, με τους γηπεδούχους πάντως να κερδίζουν τις εντυπώσεις.

Σε ένα δυνατό φιλικό προετοιμασίας που διεξήχθη στο «Χαλκιοπούλειο», ο Ερμής Αγιάς κέρδισε με 66-64 τον Έσπερο Λαμίας, καταφέρνοντας να δείξει χαρακτήρα στο φινάλε, αν και το σύνολο του Γιάννη Σοφογιάννη άφησε αρκετά θετικά μηνύματα. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και να πηγαίνουν χέρι - χέρι μέχρι το 11-10, πριν ο Έσπερος ολοκληρώσει την περίοδο προηγούμενος με σκορ 16-16. Στη δεύτερη, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο. Οι Λαμιώτες είχαν μικρό προβάδισμα, πριν ο Ερμής περάσει μπροστά στο σκορ στο 24-22, φτάσει στο +7 (29-22) και πάει στο ημίχρονο με το 34-25.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ, με τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη όμως, να μην τους αφήνουν να ξεφύγουν. Μάλιστα, πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 41-39. Με σωστές επιλογές ωστόσο, η Αγιά πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με το 48-45. Εκεί και πάλι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +7 (53-46, 57-50). Όμως ο Έσπερος δεν άφησε το σκορ να ξεφύγει. Μείωσε και μάλιστα λίγο πριν το τέλος πέρασε μπροστά στο σκορ με 64-61. Η εμπειρία των Θεσσαλών όμως, μίλησε στα τελευταία λεπτά και με ένα επιμέρους 5-0, έκαναν το 66-64 και πήραν τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-12, 25-34, 45-48, 64-66