21.3 C
Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

Δια πυρός και σιδήρου η ΤΣΣΚΑ (vids)

Τα χρειάστηκε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας (7-2) για να υπερκεράσει το εμπόδιο της Ουνικάχα Μάλαγα (3-6) με 89-80 και να παραμείνει στην κορυφή της Ευρωλίγκας μαζί με τον Ολυμπιακό. Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν έτοιμοι να τελειώσουν από νωρίς το παιχνίδι όμως η ομάδα του Ζόαν Πλάθα αντέδρασε και ξαναμπήκε στην διεκδίκηση της νίκης.

Αποφασισμένη να «καθαρίσει» το ματς από νωρίς, η ΤΣΣΚΑ άνοιξε τον ρυθμό την ώρα που οι Ανδαλουσιανοί δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν. Με την διαφορά να φτάνει και στους 12, 19-7, οι Ρώσοι κυριαρχούσαν σε άμυνα και επίθεση και το 27-16 του δεκαλέπτου προμήνυε την συνέχεια…

…η οποία δεν ήταν όπως την περίμενε ο Δημήτρης Ιτούδη. Ο Όγκουστιν ήταν απόλυτα εύστοχος με 4/4 δίποντα κόντρα στην πρώην ομάδα του ενώ η δεύτερη περίοδος ανήκε στον Βαζίνσκι που με προσωπικές ενέργειες και κερδισμένα φάουλ μείωσε στον πόντο 32-31, για την αφυπνισμένη Μάλαγα. H «αρκούδα» αντέδρασε άμεσα και ξέφυγε εκ νέου 46-39 στο ημίχρονο με τους Χάντερ και Χάινς να βρίσκουν χώρους για να δράσουν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με… ένταση καθώς ένα εκπρόθεσμο τρίποντο του Βαζίνσκι και ένα αντιαθλητικό φάουλ που δόθηκε στον Σαλίν εκνεύρισαν τους Ισπανούς στις κερκίδες. Ο Πολωνός κρατούσε σε απόσταση βολής την ομάδα του πριν ο Χίγκινς διαμορφώσει το 51-46 για την ΤΣΣΚΑ στο 23’. Η Μάλαγα όχι μόνο έφερε το ματς στα ίσια αλλά προσπέρασε με σόου του ΜακΚάλουμ για το 65-63 στο 30’.

Η κρίσιμη τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Ροντρίγκεθ για το προσπέρασμα της «αρκούδας» και το ντέρμπι συνεχίζονταν με εκατέρωθεν βόμβες και… νευράκια μεταξύ Χάινς και Σαλίν, καθώς όλα κρέμονταν από μια κλωστή. Ο Σέρχι είχε φτάσει τους 21 πόντους, αποφασίζοντας να πάρει την κατάσταση στα χέρια του για το 74-81 στο 37’. Οι Ρώσοι αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι στα τελευταία λεπτά και με την ποιότητά τους κατάφεραν να πάρουν μια πολύ δύσκολη εκτός έδρας νίκη με .

Ο καταλύτης: Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ μίλησε όταν έπρεπε και με 21 πόντους, 4 ασίστ και ένα κλέψιμο εξασφάλισε την νίκη στο τέλος για την ΤΣΣΚΑ.

Με την γλώσσα των αριθμών: Οι δύο ομάδες μάζεψαν από 30 ριμπάουντ, είχαν από 17 λάθη αλλά η οριακά καλύτερη ευστοχία των Ρώσων έκρινε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 39-46, 65-63, 80-89