26.3 C

Γλυκάθηκε με…Μέλι η Φενέρμπαχτσε

Απίστευτο παιχνίδι στη Μόσχα, με τη Φενέρμπαχτσε να φεύγει νικήτρια με...χαστούκι του Νίκολα Μέλι στην εκπνοή της παράτασης (95-93) !

Ενας από τους καλύτερους αγώνες της χρονιάς μέχρι στιγμής, που θύμισε έντονα τον τελικό των δύο ομάδων στο Βερολίνο το 2016. Τότε που η ΤΣΣΚΑ έχασε μια μεγάλη διαφορά άνω των 20 πόντων και τελικά είχε σώσει τον αγώνα με ένα ανάλογο...χαστούκι του Κριάπα πηγαίνοντας το ματς στην παράταση όπου και πήρε το τρόπαιο.

Εδώ ήταν η Φενέρ που είχε πάρει μεγάλο προβάδισμα και η ΤΣΣΚΑ την έφτασε και μάλιστα πέρασε και μπροστά λίγο πριν το τέλος με ένα απίστευτο τετράποντο (!) του Σέρχιο Ροντρίγκεθ στα 15'.7''  που πέτυχε το τρίποντο κερδίζοντας και φάουλ από τον Μέλι.  Ο Ιταλός έκανε το φάουλ πριν σουτάρει ο Ισπανός, αλλά οι διαιτητές το θεώρησαν πάνω στην προσπάθεια προκαλώντας την αντίδραση - μέσω των social media -ακόμα και του περσινού σέντερ της Φενέρ, του Ούντο που παίζει στους Γιούτα Τζάζ πλέον. Πάντως ο Ουάναμέικερ έστειλε το ματς στην παράταση και εκεί ο Μέλι...γλύκανε τους συμπαίκτες του.

H Φενέρμπαχτσε με τον Γιαν Βεσελι σε μεγάλο βράδυ ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ (27-16 στο 11' και 35-21 στο 14') με τους γηπεδούχους να δείχνουν εγκλωβισμένοι και να μην βρίσκουν αντίδοτο πάνω στον Τσέχο. Ομως με Ντε Κολό και Χάινς,"έτρεξαν" ένα σερί 8-0 και τελικά μείωσαν στο ημίχρονο στους πέντε πόντους (46-41).

Μάλιστα με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη πήραν προβάδισμα το οποίο και κράτησαν με νύχια και με δόντια μέχρι το τέλος του 3ου δεκαλέπτου (63-61).

Η Φενέρ φάνηκε να έχει το προβάδισμα όταν με 4 σερί πόντους του Μέλι αύξησε τη διαφορά στους 5 (75-80) αλλά λογάριαζε χωρίς το...τετράποντο του Σέρχιο (83-82 στα 15.7''),. Τελικά με 1/2 βολές του Ουαναμέικερ η Φενέρ έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί που ήταν συνέχεια μπροστά, αλλά ο Ντε Κολό ισοφάρισε προς το φινάλε (93-93) και το παιχνίδι πήγαινε για δεύτερη παράταση.

Ομως στο άστοχο σούτ του Ουάναμέικερ, ο Μέλι ακριβώς στην εκπνοή έδωσε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που συνήλθε από το στραπάτσο που είχε με τον Ολυμπιακό στην έδρα της.

Ανθρωπος του αγώνα:  Ο Νίκολα Μέλι (11π., 5 ριμπ.) ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής αλλά τον τίτλο πρέπει να τον μοιραστεί και με τον Γιάν Βέσελι που πέτυχε 31 πόντους.

Με τη γλώσσα των αριθμών:  Η Φενέρμπαχτσε είχε  8/15 τρίποντα, έδωσε περισσότερες ασίστ 37 έναντι 26) από την αντίπαλο της, ενώ μάζεψε και παραπάνω ριμπάουντ (27 έναντι 20)

Τα Δεκάλεπτα: 16-27, 41-46, 63-61, 83-83, 93-95 (παρ.)