19.7 C
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Γαλλική συμμαχία από Λιμόζ, πρόκριση για Γκράν Κανάρια

Η Γκράν Κανάρια "απέδρασε" από το Βερολίνο (85-82 την Αλμπα) και εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Εurocup από τον Ε' όμιλο, ενώ διατήρησε και τις ελπίδες της για τη διεκδίκηση της πρώτης θέσης.   Η Λιμόζ έκανε την έκπληξη στον Η' όμιλο πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη (80-71 την Ρέτζιο Εμίλια) ανοίγοντας διάπλατα το δρόμο για την πρωτιά στην άλλη γαλλική ομάδα του ομίλου Βιλερμπάν ενώ κράτησε ζωντανή και στο κυνήγι της πρόκρισης με περισσότερες ελπίδες πλέον την Ούνιξ Καζάν.

Εριξε το τείχος του Βερολίνου...

Στη Γερμανία η Αλμπα Βερολίνου έπαιζε το τελευταίο της χαρτί για πρόκριση και ήταν μπροστά 35-27 στο ημίχρονο και 61-58 στο 32΄, αλλά κάπου οι Ισπανοί έκαναν την αντεπίθεση τους και με ένα σερί 9-0 πέρασαν μπροστά 67-61 (35') φτάνοντας τελικά στο διπλό πρόκρισης, με ηγέτη τον Μάρκους Ερικσον που σημείωσε 20 πόντους.

Την Τετάρτη στο τουρκικό ντέρμπι η αήττητη Νταρουσάφακα φιλοξενεί την αδιάφορη Γαλατάσαραϊ και με νίκη εξασφαλίζει την πρωτιά και θα πάει απλά για...κρουαζιέρα την άλλη εβδομάδα στα Κανάρια Νησιά για την τελευταία αγωνιστική.

Ε' όμιλος

Αλμπα Βερολίνου-Γκράν Κανάρια 82-85

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ:

Νταρουσάφακα-Γαλατάσαραϊ (31/1)

Η βαθμολογία: Νταρουσάφακα (4αγ.) 8, Γκράν Κανάρια (5αγ.) 8, Αλμπα Βερολίνου (5αγ.) 6, Γαλατάσαραϊ (4αγ.) 5.

Γαλλική συμμαχία

Η Λιμόζ που είχε γνωρίσει τη συντριβή από τη Βιλερμπάν την προηγούμενη εβδομάδα, έκανε σεφτέ στις νίκες κόντρα στην Ρέτζιο Εμίλια επικρατώντας  στο "Μπομπλάν" με 80-71 και ανοίγοντας διάπλατα το δρόμο στην συμπατριώτισσα της για την πρωτιά του Η' ομίλου. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν 43-39 στο ημίχρονο, αλλά είχαν ένα καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο το οποίο οι γηπεδούχοι πήραν με ντάμπλ σκορ (24-12) και ουσιαστικά δεν ξανάχασαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε με 17 πόντους του Ντρού Τζόις και 13 του Κένι Χέις.

Την Τετάρτη η Βιλερμπάν φιλοξενεί την Ούνιξ Καζάν και θέλει τη νίκη για να κάνει το άλμα πρωτιάς και να αποφύγει μια τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή.

Η' όμιλος

Λιμόζ-Ρέτσιο Εμίλια 80-71

Βιλερμπάν-Ούνιξ Καζάν (31/1)

Η βαθμολογία:  Ρέτζιο Εμίλια (5αγ.) 8, Βιλερμπάν (4αγ.) 7, Ούνιξ Καζάν (4αγ.) 6, Λιμόζ (5 αγ.) 6.

ΣΤ' όμιλος

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης-Λιέτουβος Ρίτας (31/1)

Μπάγερν-Τορίνο (31/1)

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες): Μπάγερν 7, Ζενίτ 6, Τορίνο 6, Λιέτουβος 5

Ζ' όμιλος

Λοκομοτίβ Κουμπάν-Μπούντουτσνοστ (31/1)

Τσεντεβίτα Ζάγκρεμπ-Τρέντο (31/1)

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες): Λοκομοτίβ Κουμπάν 8, Μπούντουτσνοστ 7, Τρέντο 5, Τσεντεβίτα 0.