22 C
Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου, 2024

Γ’ Εθνική (1ος): «Τυφώνες»… από Σίτι και Ιλίσια, μπήκε στο παιχνίδι η Καλαμάτα

Το Αιγάλεω πέρασε το Ιόνιο και ήταν επιβλητικό και στο Ληξούρι, «συντρίβοντας» τον ΝΕΟΛ και φτάνοντας στην έβδομη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον 1ο όμιλο της Γ' Εθνικής, με τον Ηλυσιακό να κάνει «πάρτι» απέναντι σε μια Ακράτα χωρίς Βεσκούκη και την Καλαμάτα να... σπάει το ρόδι με μια σημαντική νίκη απέναντι στην Κηφισιά.

Το Αιγάλεω συνεχίζει την αήττητη πορεία του προς την άνοδο, περνώντας αυτή την φορά... σαν σίφουνας από το Ληξούρι με 94-76. Το Σίτι δυσκολεύτηκε αρκετά για ένα ημίχρονο (35-43) απέναντι σε μια ομάδα, που έχει φανεί σε κάθε περίπτωση πολύ καλά δουλεμένη, αλλά στη συνέχεια μίλησε η κλάση παικτών, όπως ο Καράβολας και ο Γκαγκαλούδης, για να φτάσει η διαφορά σε κάποιο σημείο της τελευταίας περιόδου στους 23 πόντους (67-90), αφού οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν αυτό τον υψηλό ρυθμό, με αποτέλεσμα να πανηγυριστεί άλλη μία επιτυχία του συνόλου του Παναγιώτη Ζωντού.

Η Μεγαρίδα επανήλθε... με «κατοστάρα» στα θετικά αποτελέσματα, «σκορπίζοντας» με 101-65 τον Λέοντα. Ο αγώνας δεν χωρά ιδιαίτερη κριτική, με το 26-15 της πρώτης περιόδου και το 52-27 του ημιχρόνου να λένε πολλά για την εικόνα του και την ομάδα των Μεγάρων να κάνει περίπατο. Η Αχαγιά είχε επίσης εύκολο έργο με 73-56, απέναντι σε έναν Άρη Νικαίας, που στο δεύτερο ημίχρονο έστειλε αισιόδοξα μηνύματα, εν όψει Καλαμάτας. Το 28-9 της πρώτης περιόδου είχε ήδη δρομολογήσει τον νικητή, με τους παίκτες του Σαράντη να μη δυσκολεύονται να πάρουν στο ρελαντί στην νίκη, δίνοντας τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να δείξουν τη βελτίωσή τους, πριν από έναν τελικό παραμονής.

Ο Ιωνικός ΝΦ, από την άλλη, θα έπρεπε να προβληματίζεται μετά το 78-70 επί του Πέρα. Ο προβληματισμός δεν έγκειται στο τελικό σκορ, αλλά το γεγονός, ότι από τη στιγμή που το σκορ βρισκόταν στο 64-36 στη διάρκεια της τρίτης περιόδου, μια υπερβολική χαλάρωση των γηπεδούχων το έφερε στο 74-70, λίγο πριν από το φινάλε. Θα έπρεπε, βέβαια, να συνυπολογίσει κανείς και τις απουσίες των Χριστόδουλου, Παπανδρέου και Άρχου, αλλά η εικόνα δεν ήταν ενθαρρυντική σε εκείνο το διάστημα, έστω κι αν χρόνος για τους φιλοξενούμενους δεν υπήρχε.

Ο Ηλυσιακός συνεχίζει να είναι εντυπωσιακός, φτάνοντας στην τρίτη του σερί νίκη με 81-63 απέναντι στην Ακράτα. Με τους Καραμπά και Φώτση να είναι... από άλλο πλανήτη, η ομάδα των Ιλισίων εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την απουσία του Σάκη Βεσκούκη, που δεν αγωνίστηκε, καθώς ήταν εμπύρετος, κάνοντας «πάρτι» από το πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκε με 40-30, χωρίς να απειληθεί μάλιστα στη συνέχεια, αφού οι φιλοξενούμενοι τελικά ηττήθηκαν... με κάτω τα χέρια.

Η ελπίδα ξημέρωσε για την Καλαμάτα, που έδειξε πως η εμφάνιση στην Πάτρα την προηγούμενη εβδομάδα δεν ήταν τυχαία και, τώρα, πήρε την πρώτη νίκη με 68-60 απέναντι στην Κηφισιά. Το παιχνίδι ήταν αγχωτικό, με τους Μεσσήνιους να παίρνουν έως και προβάδισμα 10 πόντων στη δεύτερη περίοδο (40-30), αλλά γρήγορα μέχρι την ανάπαυλα η διαφορά να κόβεται στη μέση, με αποκορύφωμα ένα τρίποντο του Μοσχοβίτη στην εκπνοή (40-35). Ένα κακό επιθετικά δεύτερο ημίχρονο ακολούθησε, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το δεύτερο προβάδισμα του αγώνα, με 54-56 στη διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου από καλάθι του Χατζηνικόλα, αλλά τον Γκοντόπουλο να απαντά για το 57-56. Ο Σιούτης ισοφάρισε με 1/2 βολές κι εκεί ήρθε... ο εξαιρετικός Μαθιόπουλος. Ο Έλληνας γκαρντ σκόραρε για τρεις και στη συνέχεια αξιοποίησε το κλέψιμο του Μπάκα, μετά από τρομερή άμυνα των δύο, για να σημειώσει το 62-57 στον αιφνιδιασμό. Μετά το 63-57 από 1/2 βολές του Γκοντόπουλου, ο Μοσχοβίτης ευστόχησε σε τρίποντο για το 63-60, αλλά το νέο κομβικό σημείο ήρθε στη δεύτερη χαμένη βολή του Μπάκα, με το σκορ στο 64-60, όταν ο Καλογερόπουλος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ στα 40", για να σκοράρει στη λήξη της επίθεσης, στα 26", για το 66-60, «καθαρίζοντας» το ματς.

Ο Κεραυνός Αιγίου πήρε το αχαϊκό ντέρμπι, με 73-69 απέναντι στον Έσπερο Πατρών, και συνάμα την τρίτη του νίκη σε αυτό το πρωτάθλημα. Το ματς άρχισε... στραβά και ανάποδα για τους γηπεδούχους, πάντως, με το σύνολο του Σπύρου Δεράου να προηγείται με 16-26 στην πρώτη περίοδο και μέχρι το 30ό λεπτό να έχει τον έλεγχο, προηγούμενο με 61-64. Εκεί, ήρθε ο φοβερός Γιάννης Αγγελόπουλος να αλλάξει τα δεδομένα, σκοράροντας και δημιουργώντας, για να ολοκληρωθεί η ολική επαναφορά και η ομάδα της Αιγιαλείας να θριαμβεύσει, παίρνοντας μια πολύ μεγάλη ανάσα.