21.3 C

Βόλτα στην Πλατεία

Ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα από τον Πανιώνιο τον οποίο νίκησε άνετα στη Νέα Σμύρνη με 88-67, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της πέμπτης αγωνιστικής της Basket League.

Οι «πράσινοι» μετά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό δεν ήταν χαλαροί και πέτυχαν την πέμπτη τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες πρωταθλήματος, με αποτέλεσμα να συγκατοικούν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με τους «ερυθρόλευκους», αλλά και το εντυπωσιακό Περιστέρι. Από την άλλη, οι «κυανέρυθροι» με τον Βασίλη Φραγκιά για πρώτη φορά στον πάγκο τους και αρκετές αλλαγές στο ρόστερ τους, έκαναν κάποιες δοκιμές, στη μάχη που αναμένεται να δώσουν στη συνέχεια για την παραμονή.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο ενθουσιασμός που είχε ο Πανιώνιος στο ξεκίνημα του αγώνα τον κράτησε κοντά στους πρωταθλητές Ελλάδας για κάποιο χρονικό διάστημα στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 48-37 υπέρ των φιλοξενούμενων. Όσο κυλούσε ο χρόνος στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά άνοιγε, με τον «ιστορικό» πάντως να μην τα παρατάει και να τη διατηρεί σε... φυσιολογικά επίπεδα, καθώς η κόρνα της λήξης βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό με 88-67.

Για το «τριφύλλι» δεν ήταν στη δωδεκάδα ο Ματ Λοτζέσκι και ο Ντίνος Μήτογλου, οι οποίοι προτιμήθηκε από τον Τσάβι Πασκουάλ να ξεκουραστούν.

Ο ΣΚΟΡΕΡ, Ο ΝΕΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΤΥΧΟΣ: Ο Κιθ Λάνγκφορντ πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής από τον προπονητή του και στα είκοσι λεπτά που αγωνίστηκε σημείωσε δώδεκα πόντους, ενώ τόσους σημείωσε και ο Ίαν Βουγιούκας από την πλευρά του Παναθηναϊκού. Για τον Πανιώνιο ξεχώρισε ο Νώντας Παπαντωνίου με 17 πόντους, Άτυχος ο Τζέιμς Γκιστ ο οποίος τραυματίστηκε στο πόδι λίγο πριν το φινάλε, αν και πιθανότατα πρόκειται για επιπόλαιο χτύπημα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στη μάχη των ριμπάουντ με 41 έναντι μόλις 28 των γηπεδούχων. Οι «πράσινοι» ήταν καλοί στα δίποντα με 27/49, την ώρα που οι «κυανέρυθροι» σούταραν πολύ καλά στα τρίποντα (12/23), αλλά δεν έκαναν τίποτα άλλο τόσο καλά.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.