20.9 C

«Βρυχήθηκε» ο Χάκετ, αντέδρασε η «Αρκούδα»

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είδε τη Ζαλγκίρις να αντιδρά και να της βάζει δύσκολα, μετά από ένα καλό της πρώτο ημίχρονο, αλλά κατάφερε τελικά να φύγει νικήτρια από το Κάουνας με 84-79, δείχνοντας χαρακτήρα με τον Ντάνιελ Χάκετ πρωταγωνιστή, να... ντύνεται Σέρχιο και Ντε Κολό μαζί, για να ευστοχήσει στα μεγάλα σουτ στο φινάλε και η ομάδα του να αποδράσει, επανερχόμενη στις επιτυχίες.

Το παιχνίδι

Το μακρινό σουτ έδωσε την ευκαιρία στην ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει στα πρώτα 3.5 λεπτά (4-10) και να έχει σαφώς το πάνω χέρι απέναντι σε έναν αντίπαλο, που μόνο με βολές έβρισκε λύσεις. Ο Ντε Κολό και ο Χάκετ ήταν οι δύο άξονες, γύρω από τους οποίους η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +11 για τους φιλοξενούμενους (17-28).

Με τον Ροντρίγκες να συμβάλλει, επίσης, η απόσταση έφτασε ακόμη και στους 13 πόντους για τη ρωσική ομάδα στα μέσα της δεύτερης περιόδου (22-35). Στοχεύοντας χαμηλά στους Μπιρούτις, Ουάιτ και Ντέιβις, η Ζαλγκίρις βρήκε λύσεις, χωρίς πάντως να μειώσει πέραν του -8 στο 19ο λεπτό (32-40), για να... κάτσει σε διψήφιο νούμερο η μπίλια χάρη σε καλάθι του Κουρμπάνοφ (34-44).

Η άμυνα της Ζαλγκίρις, ο Γκριγκόνις και ο Μιλάκνις μπήκαν στην «εξίσωση», για να ξεκινήσουν την επιστροφή τους οι παίκτες του Σάρας, έχοντας καταφέρει με τρίποντο του πρώτου να μειώσουν στην ελάχιστη τιμή μέσα σε επτά λεπτά στην τρίτη περίοδο (51-52). Ο ίδιος και ο Ντέιβις, θα έδιναν και το προβάδισμα, απέναντι σε μια «βραχυκυκλωμένη» ΤΣΣΚΑ και το 59-55 του δεκαλέπτου άλλαζε τα δεδομένα.

Ο Χάκετ και ο Κλάιμπερν κατάφεραν να «αφυπνίσουν» τη ρωσική επίθεση και μια μεγάλη «μάχη» αναμενόταν, με τρίποντο του Χίγκινς που έγραψε το 65-64 στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου. Ο Ιταλοαμερικανός ισοφάρισε σε 69-69 από τη γραμμή των βολών, αλλά ο Γκριγκόνις ήταν πάλι εκεί, για να έρθουν ξανά τα ηνία στους γηπεδούχους με σερί 5-0 που ανάγκασε τον Ιτούδη σε τάιμ άουτ στα 2.5 λεπτά για την εκπνοή. Εκεί, η αντίδραση ήρθε και μαζί η απάντησε με ένα 0-7, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Χάκετ στα 75", πριναπό το τάιμ άουτ της Ζαλγκίρις (74-76). Ο Ουάιτ έδινε να δίνει «φιλί ζωής» στην ομάδα του, με το σκορ στο 74-77, αλλά το νέο μεγάλο σουτ του Χάκετ έμοιαζε να δίνει ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο στην ΤΣΣΚΑ, με 15" για το φινάλε (76-79). Ντέιβις και Κλάιμπερν ευστόχησαν σε μία βολή, με όλα να τελειώνουν όταν ο Ουόλτον, μετά τις δικές του βολές, έκανε αντιαθλητικό στον Κλάιμπερν, για να διαμορφώσουν το τελικό σκορ ο ίδιος και ο Χάκετ.

Δεκάλεπτα: 17-28, 34-44, 59-55, 79-84

ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ: Ο Ντάνιελ Χάκετ ήταν ουσιαστικός και ηγετικός για την ΤΣΣΚΑ. Ο Ιταλοαμερικανός γκαρντ πέτυχε όλα τα κρίσιμα σουτ στην αναμέτρηση, εξασφαλίζοντας την ανατροπή... πάνω στην ανατροπή, ενώ στο σύνολο είχε 19 πόντους, με 2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 6/6 βολές. Εντυπωσιακοί αριθμοί, αν μη τι άλλο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Από άποψη αριθμών, η ΤΣΣΚΑ κόντεψε να «αυτοκτονήσει» με 15 παραπάνω κατοχές, έχοντας οκτώ παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ και επτά λιγότερα λάθη. Τα ελαφρώς καλύτερα ποσοστά των Λιθουανών στα σουτ εντός παιδιάς και τις βολές είναι μια εξήγηση, αλλά και οι Μοσχοβίτες πέταξαν πολλές ευκαιρίες τους.