28.3 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

Βρήκε παλμό με ξέσπασμα ανατροπής η Εφές

Η Εφές βρήκε... χτύπο στην καρδιά της με το φινάλε του πρώτου γύρου της Ευρωλίγκας και με μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, έριξε στο καναβάτσο της Μπάμπεργκ που ξαφνικά... κατέρρευσε. Το 69-58 για την ομάδα του Αταμάν, που ήταν η τέταρτη νίκη της, ήρθε με το ασταμάτητο δίδυμο ΜακΚόλουμ και Μπάμπεργκ οι οποίοι κατέστρεψαν κάθε αμυντικό σύστημα του Τρινκιέρι.

Η Εφές έλεγξε το ματς στο πρώτο πεντάλεπτο, δείνοντας επιθετικό πλουραλισμό, παίζοντας με ταχύτητα και φτάνοντας στο 15-8 στο 5'. Σημείο από το οποίο άρχισε η... αιχμαλωσία με την άμυνα της Μπάμπεργκ. Οι Γερμανοί έτρεξαν ένα σερί 10-0 μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου και το 15-18, έφτασαν στο 17-26 στο 13', με σερί 18-2 σε 8 λεπτά και τον Στάιγκερ να ανεβάζει τη διαφορά με τρίποντα και το 29-38 του ημιχρόνου ήρθε απόλυτα δίκαια.

Η Μπάμπεργκ πήγε την διαφορά και στους 15 πόντους, 29-44 στο 23' και το επιθετικό μπλοκάρισμα της Εφές έλυσε με δύο συνεχόμενα τρίποντα ο ΜακΚόλουμ. Οι Τούρκοι... κουνήθηκαν λίγο, πλησίασαν στο 44-48 στο 29' με δικό τους σερί 15-4, σκορ με το οποίο έληξε η περίοδος.

Το σερί επεκτάθηκε στο 22-4 και στο 31'30'' η Εφές είχε πετύχει την ολική ανατροπή, ήταν στο 51-48, με ΜακΚόλουμ και Μπράουν να έχουν πάρει την ομάδα στους ώμους τους και την άμυνα να έχει αποδιοργανώσει πλήρως τους Γερμανούς.

Μέχρι το 35' το επί μέρους σκορ δεκαλέπτου ήταν 15-2, η Εφές είχε βάλει γερές βάσεις νίκης με το 59-50, και στο 37' με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μπράουν, το 67-53 σήμανε το τέλος.

ΑΧΤΥΠΗΤΟΙ: Μπορεί το ταμείο να έβγαλε τον Μπράουν πρώτο σκόρερ με 21 πόντους, έναντι 19 του ΜακΚόλουμ αν και ο δεύτερος σήμανε τη μεγάλη αντεπίθεση της Εφές. Συνολικά, όμως, συνέθεσαν ένα αχτύπητο δίδυμο για τους Τούρκους.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα 10/25 τρίποντα της Εφές, έναντι 4/16 της Μπάμπεργκ, έκριναν το ματς αφού με το μακρινό σουτ οι Τούρκοι ξεμπλόκαραν, πήραν φόρα και γύρισαν το ματς.