22.5 C
Τετάρτη, 2 Οκτωβρίου, 2024

Βασίλισσα ήταν η Μπαρτσελόνα (vids, pics)

Η Μπαρτσελόνα έδειξε για μία ακόμη φορά πως φέτος τα πράγματα έχουν αλλάξει! Η νίκη της επί της Ρεάλ στην Μαδρίτη ήταν κάτι παραπάνω από πειστική, αφού ουσιαστικά είχε τον πρώτο λόγο από την αρχή ως το τέλος του αγώνα και το 76-82. Στον άλλον βραδινό αγώνα της ημέρας η Βαλένθια επικράτησε της Μπανταλόνα 93-80 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Liga Endesa.

ACB Photo / V. Carretero

Oι Καταλανοί ήταν καλύτεροι, βρήκαν πολλές λύσεις, έπαιξαν πειθαρχημένα και χτύπησαν κάθε αδυναμία της Ρεάλ Μαδρίτης.  Ο Ερτέλ είχε 15 πόντους, ο Κούριτς 13, ο Κλαβέρ 12, ο Οριόλα 10, ενώ ο Άντε Τόμιτς είχε 6 πόντους, αλλά και 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ο Τζέισι Κάρολ με 15 πόντους, όλους στο πρώτο ημίχρονο και ο Σέρχιο Γιουλ με 13 ήταν οι πρώτοι σκόρερ της "βασίλισσας". Με τη  νίκη αυτή η Μπαρτσελόνα παραμένει στην κορυφή (20-4) και διατηρεί διαφορά δύο νικών από την Ρεάλ Μαδρίτης (18-6).

Η Βαλένθια με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο που σφραγίστηκε με το επιμέρους 32-12 πήρε την εντός έδρας νίκη από την ιδιαιτέρως απειλητική φέτος Χοβεντούτ Μπανταλόνα. Ο Ματ Τόμας με 27 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των "πορτοκαλί" οι οποίοι είχαν 46% (14/30) στα σουτ τριών πόντων. ΛαΠροβίτολα (18), Τοντόροβιτς (16), Μόργκαν (14) και ΜακΦάντεν (12) ήταν οι διψήφιοι των φιλοξενούμενων.