25.5 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Β’ Εθνική (Νότος) : Κλειδώνει την τρίτη θέση ο Ιπποκράτης

Με την αύρα του Ονάσογλου..

Ο Θοδωρής Ονάσολγου χρειάστηκε να πετύχει 25 πόντους για να καταφέρει ο Ιπποκράτης να επικρατήσει με αρκετή δυσκολία στην Κω του ΕΦΑΟΖ με 66-61, και να φτάσει στις 16 νίκες, δηλαδή τρεις μπροστά από τις ομάδες που τον ακολουθούν, κλειδώνοντας ουσιαστικά την τρίτη θέση.

Στον αντίποδα ο ΕΦΑΟΖ είχε έναν εκπληκτικό Τσιτσιάγννη στο πρώτο ημίχρονο, όπου πέτυχε 18 από τους 22 πόντους του, και κατάφερε να ξεφύγει και με +7 (32-39) στο 23', χωρίς να έχει την εμπειρία να πάρει διπλό σωτηρίας, μην έχοντας στην αποστολή και τον Εμμανουηλίδη.

Αναφορικά με το παιχνίδι, ο Ιπποκράτης με τον Ονάσογλου να έχει 7 πόντους προηγήθηκε με 15-7 στο 7', με την ομάδα του Ζωγράφου να επιστρέφει και με 10 πόντους από τον Τσιτσιγιάννη να ισοφαρίζει σε 18-18, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-18 χάρη σε μια βολή του Καταβαίνη. Ο Τσιτσιγιάννης συνέχισε να αποτελεί άλυτο γρίφο για την άμυνα των γηπεδούχων, και έτσι φτάνοντας στους 18 πόντους έδωσε το προβάδισμα με 30-33 στην ομάδα του, με τον Χαρίση με κάρφωμα να κλείνει το ημίχρονο στο 32-33.

Παρά την καλή άμυνα του Ασημακόπουλου στον Τσιτσιγιάννη, ο Τάκης Ζήβας βρήκε πόντους από τον Στάθη, και με 5 συνεχόμενους έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 32-39 στο 23', σημείο που πήρε μπροστά ο Ονάσογλου. Έτσι με 10 συνεχόμενους πόντους έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 49-46, με τον Τσκαλαρέρη με λει απ στο 2'25 να διαμορφώνει το 51-46, και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 51-48.

Ο Σκούφης με μια βολή έδωσε αέρα με +10 (58-48) στον Ιπποκράτη στο 34', για να καταφέρει να επιστρέψει ο ΕΦΑΟΖ και να μειώσει σε 60-56 στο 3'09'' με τον Τσιτσιγιάννη. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Ιπποκράτη ήταν ψύχραιμοι, και με 6/6 βολές σφράγισαν τη νίκη της ομάδας τους.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ - ΕΦΑΟΖ 66-61
Δεκάλεπτα : 19-18, 32-33, 51-48, 66-61
Διαιτητές : Τσακαλογιάννης-Κουτσοδήμος
Ιπποκράτης Κω (Κουλουριώτης) : Κουμπούρας 10, Τρύπας, Ονάσογλου 25 (4), Σκούφης 5, Ασημακόπουλος 5, Λεκάκης 4, Χαρίσης 8, Τσακαλέρης 8, Καταβαίνης 1.
ΕΦΑΟΖ (Ζήβας) : Παπαφλωράτος 4, Γκαβασιάδης 4, Κοψιάς, Γρατσιάτος, Σαμοθράκης 7 (1), Καστανιώτης 4, Σαρλής, Τσιτσιγιάννης 22 (3), Στάθης 9 (1), Παπαρέγκας 11 (2).