21.3 C
Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

Β’ Εθνική (Νότος – 22η Αγ.): Με «λυτρωτή» Μήτσιαλο ο Δούκας, μένει πίσω το Παγκράτι

Συγκλονιστικό και γεμάτο ένταση ήταν το παιχνίδι το «Δαϊς» με τον Δούκα να κερδίζει το Παγκράτι με 74-72, χάρη σε ένα καλάθι του Μήτσιαλου στα 2'', δηλαδή έναν αθλητή που πέρασε τα προηγούμενα χρόνια από τους «ροσονέρι».

Με αυτή τη νίκη ο Δούκας των τόσων προβλημάτων μπορεί να μην κάλυψε την ήττα του από τον πρώτο γύρο (82-80), αλλά έκανε άλμα τετράδας, με τους «ροσονέρι» να μένουν τρεις νίκες από την πρώτη τριάδα, και η άνοδος να γίνεται υπόθεση τριών ομάδων, ενώ απέδειξαν σε ένα ακόμη παιχνίδι ότι δυσκολεύονται εκτός έδρας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Παγκράτι να μπαίνει πιο δυνατά, και να προηγείται με 6-15 στο 7' με τον Δούκα να μειώνει σε 14-17, και τον Τζιβελέκα να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με 14-19. Με τρίποντο του Μποχωρίδη οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 23-21, ενώ ο Δενδρινός με μακρινό σουτ έγραψε το 34-31, πριν το ημίχρονο κλείσει με 35-33. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση, ενώ σε συνέχεια από το πρώτο παιχνίδι, αποβλήθηκαν αυτή τη φορά οι Πετς και Λυτόπουλος, ενώ υπήρξε ένταση. Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Νάσου Χούμπαυλη που έφτασαν την διαφορά στο +10 (52-42), και λίγο αργότερα στο +11 (60-49). Με τον Κατωπόδη να κάνει το καλύτερο το παιχνίδι, οι «ροσονέρι» μείωσαν σε 60-56, πριν αναλάβει δράση ο Παππάς, ο οποίος έβαλε 12 συνεχόμενους πόντους, με το σκορ να πηγαίνει στο 70-64. Ωστόσο, το Παγκράτι δεν είχε πει τη τελευταία του λέξη, και με τρίποντο του Τζιβελεκα μείωσε σε 70-69, ενώ ισοφάρισε σε 23'' με τον Μπένο σε 72-72. Στην τελευταία φάση ο Μήτσιαλος με τις αλλαγές βρέθηκε με τον Κατωπόδη, και σκόραρε με δύσκολο σου για το 74-72 στα 2'', με τους φιλοξενούμενους να κάνουν κακή προσπάθεια στο φινάλε.

ΔΟΥΚΑΣ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ 74-72
Δεκάλεπτα : 14-19, 35-33, 54-47, 74-72
Διαιτητές : Σπυρόπουλος-Καλογριάς
Δούκας (Χούμπαυλης) : Δενδρινός 7 (1), Παππάς 24 (2), Λάκκας, Βουγιούκας 14, Μποχωρίδης 13 (3), Ευστρατίου 2, Γκίνης, Ξύδης, Τσιτσιγιάννης 1, Μήτσιαλος 6, Αποστολίδης 2, Πετς 5.
Παγκράτι (Λιόγας) : Τζιβελέκας 14 (2), Μαγιντόμπε 1, Κούτρας 3, Κατωπόδης 15 (2), Λυτόπουλος 3, Φωτίου 6, Δερμιτζάκης 10, Δόξας 1, Ροδοστόγλου 11, Μπένος 8, Αρμάος