21.3 C
Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

Β’ Εθνική (Νότος – 21η Αγ.) : Υπάρχει ζωή στον…Κρόνο

Ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου μπορεί να παρουσιάστηκε με πολλές απουσίες, έχοντας εκτός τους Κεφαλά, Βούζα και Καρακεχαγιά, αλλά δείχνοντας θέληση και αποφασιστικότητα κατάφερε να γυρίσει την κατάσταση, και να επικρατήσει του Έσπερου Καλλιθέας με 76-71, φτάνοντας στην 4η του νίκη στο πρωτάθλημα, και σοκάροντας την ομάδα του Αντώνη Μάντζαρη που ως και το 30' (62-53) έλεγχε το παιχνίδι.

Η φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα το παιχνίδι, και έχοντας 4 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και τον Καρλάφτη να πετυχαίνει 10 πόντους, προηγήθηκε με 13-29, βάζοντας βάσεις για νίκη...πεντάδας. Αν και η ομάδα του Κώστα Ρουμελιώτη έδειξε μια αντίδραση, ο Έσπερος πήγε στο ημίχρονο με το +12 (35-47), με τα πάντα να αλλάζουν στο δεύτερο ημίχρονο. Κλειδί της ανατροπής ήταν η εξαιρετική άμυνα που έπαιξε ο Κακαργιάς, πιέζοντας την μπάλα, αλλά και η παράλληλη χρησιμοποίηση των δυο ψηλών (Στέφος - Σολωμός), οι οποίοι πέτυχαν μαζί 45 πόντους. Έτσι, ο Κρόνος δέχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο 24 πόντους και 9 στο τέταρτο δεκάλεπτο, και κατάφερε να μετατρέψει το 64-68 του 35ου λεπτού, σε 74-68 με σουτ του Κοή, τρέχοντας ένα σερί 10-0, που ήταν και το καθοριστικό για τη νίκη. Το παιχνίδι διεξήχθη την Παρασκευή, λόγω των υποχρεώσεων του Αντώνη Μάντζαρη, ως παίκτη πλέον, με το Ψυχικό, και την αυριανή (9/3) αναμέτρηση της Α2 με τον Ερμή Αγιάς στη Λάρισα.