20.9 C

Αφεντικό στην Αδριατική Λίγκα η Τσεντεβίτα! (pic+vids)

Η Τσεντεβίτα κατέκτησε το πρώτο Σούπερ Καπ στην ιστορία της Αδριατικής Λίγκας, κερδίζοντας την Μπούντουτσνοστ με 78-69 και ξεκινώντας ιδανικά την νέα σεζόν.

Η ομάδα των Γιούρι Ζντοβτς και Ρόκο Λένι Ούκιτς ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκε με 21-2! Οι Μαυροβούνιοι όμως αντεπιτέθηκαν και όχι μόνο πλησίασαν, αλλά προσπέρασαν για το 34-35 του ημιχρόνου.

Οι Κροάτες ανασυντάχθηκαν στο ημίχρονο και κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα. Καθοριστικός ήταν ο Άντρια Στιπάνοβιτς που τελείωσε το ματς με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, συγκεντρώνοντας 27 βαθμούς στο index. Η σπουδαία του εμφάνιση τον ανέδειξε και MVP του αγώνα.

Πολύ καλός ήταν και ο Ντεμέτρις Νίκολς με 19 πόντους και 2 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, ο Νίκολα Ιβάνοβιτς είχε 20 πόντους και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-2, 34-35, 56-51, 78-69