19.9 C

Αρσενόπουλος… από άλλο πλανήτη, «σεφτές» για Ολυμπιακό (pics)

Με τον Νίκο Αρσενόπουλο να είναι «μαγικός», ο Ολυμπιακός πήρε την πρώτη νίκη του με 89-74 έναντι της Μπάμπεργκ, στη δεύτερη αναμέτρησή του για την προκριματική φάση του «Adidas Next Generation Tournament» της Ευρωλίγκα, που διεξάγεται στο Μόναχο.

Αρσενόπουλος... λαμπρός οδηγεί τον Ολυμπιακό, ο οποίος στο δεύτερο σημερινό (9/2) αγώνα του με γερμανική ομάδα αναδείχθηκε νικητής, με 89-74 κόντρα στην Μπάμπεργκ. Ο ταλαντούχος γκαρντ ήταν ασταμάτητος και οι 41 πόντοι του, με 8/12 δίποντα, 7/11 τρίποντα και 4/4 βολές, αποτελούν νούμερα που μιλούν από μόνα τους για το τι έκανε στο παρκέ, με τους νεαρούς «ερυθρολεύκους» να προηγούνται με 37-51 στο ημίχρονο και να αντέχουν στην αντεπίθεση που επιχείρησαν στην τρίτη περίοδο οι «Βαυαροί».

Ο Χένρι Ντελ σημείωσε 19 πόντους με 7/13 σουτ για τους ηττημένους, με τον Ολυμπιακό πλέον να βρίσκεται στη δεύτερη θέση, σε απόσταση μίας νίκης από την Μπάγερν Μονάχου, η οποία έκανε το «δύο στα δύο» απέναντι στη Ρεάλ Μπέτις με 69-67. Οι Πειραιώτες αναμένεται να παίξουν αύριο (10/2, 15:30) με τους Ισπανούς, στην τελευταία αγωνιστική για τον όμιλό τους στο «Adidas Next Generation Tournament» της Ευρωλίγκα, το οποίο πραγματοποιείται στην «Audi Dome» του Μονάχου.