25.5 C
Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου, 2024

Αρμάνι-Βιλερμπάν 73-72: Άγιος Χολ στο Μιλάνο! (vids)

Με τον Ντεβόν Χολ να πετυχαίνει ένα τεράστιο τρίποντο, στους μόνους πόντους του στον αγώνα, στα 30" για το τέλος, η Αρμάνι κατέβαλε με 73-72 τη σκληροτράχηλη στο Μιλάνο Βιλερμπάν και συνέχισε νικηφόρα την πορεία της στην Ευρωλίγκα, αν και τα... χρειάστηκε για τα καλά για να φτάσει στο 5-0, αφού έπρεπε να γυρίσει από το -14 του ημιχρόνου και να τα βάλει με έναν αντίπαλο, που της έβαλε πραγματικά δύσκολα.

Ο Τζόουνς έδωσε το σύνθημα και η Βιλερμπάν πάτησε πολύ καλύτερα στο παρκέ, παίρνοντας διπλό σκορ στην αρχή του ματς (6-12 στο 6'), με τον Οκόμπο να ακολουθεί και τους Γάλλους να δείχνουν, ότι στην χειρότερη θα... πουλούσαν ακριβά το τομάρι τους (14-17). Με απανωτά μακρινά σουτ οι παίκτες του Πάρκερ πήραν σαφές προβάδισμα (19-28 στο 16') και έφτασαν και σε διψήφιο νούμερο (23-34 στο 18'), με την άμυνά τους να «τσακίζει κόκκαλα» και το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με +14, χτυπώντας έντονα το «καμπανάκι» στην Αρμάνι.

Η τριάδα των Ντιλέινι, Σιλντς και Μέλι ξεκίνησε μια αντεπίθεση για την ιταλική ομάδα, που παράλληλα βρήκε ένα πιο χαμηλό σχήμα με τον Μήτογλου, για να αντιμετωπίσει τους Γάλλους, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει προς το τέλος της τρίτης περιόδου (46-46 στο 29'), με την τελευταία περίοδο να αναμένεται δραματική (51-51). Με τον Οκόμπο σε... ημιάγρια κατάσταση, η Βιλερμπάν αντέδρασε και έδειχνε πάλι να ελέγχει το ματς στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου (59-64), με τον Μεσίνα να αντιπαραθέτει τον Σιλντς στο φοβερό φινάλε (69-69 στο 38'). Ο Οκόμπο με τρίποντο στο 70-69 έμοιαζε να δίνει την νίκη στην ομάδα του, αλλά ως... από μηχανής θεός εμφανίστηκε ο Χολ, με τους μόνους τρεις πόντους του να δίνουν την νίκη, μιας και σε δύο ευκαιρίες στην τελευταία επίθεση η Βιλερμπάν δε σκόραρε.

Δεκάλεπτα: 14-17, 26-40, 51-51, 73-72

Ο ΗΡΩΑΣ: Δεν ήταν ο καλύτερος της Αρμάνι στο ματς, αλλά πρέπει να τον επαινέσουμε κυρίως, επειδή δεν είχε πετύχει καλάθι σε όλο το ματς σε 21 λεπτά. Είχε 0/5 σουτ προτού πάρει την «καυτή πατάτα» στα χέρια του, αλλά ο Ντεβόν Χολ την κρίσιμη στιγμή μίλησε.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Στην οικονομία ενός παιχνιδιού, που κρίνονται στις λεπτομέρειες, οι τρεις παραπάνω κατοχές της Αρμάνι (8-7 επιθετικά ριμπάουντ και 11-13 λάθη) σίγουρα έπαιξαν το ρόλο τους.