21.1 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Απόλυτη Μπαρτσελόνα νίκησε και την Μπασκόνια (vids)

Η Μπαρτσελόνα συνάντησε αντίσταση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα της με την Μπασκόνια αλλά τη νίκησε με 81-75 κι έφτασε τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Καταλανοί έμειναν μόνοι τους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του πρώτου ομίλου της τελικής φάσης του ισπανικού πρωταθλήματος, ενώ οι Βάσκοι έχουν ρεκόρ 2-1 και συγκατοικούν με τη Μάλαγα στη δεύτερη θέση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «μπλαουγκράνα» ξέφυγαν 20-11 κι έδειξαν ικανοί να «καθαρίσουν» από νωρίς το παιχνίδι. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 42-39.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς συνέχισε την αντεπίθεσή της και στο 30' ο φωτεινός πίνακα του γηπέδου της Βαλένθια έγραφε 55-56.

Η Μπασκόνια διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το 58-63, αλλά από εκείνο το σημείο το σύνολο του Σβέτισλαβ Πέσιτς έκανε ένα επιμέρους σκορ 18-5 και ξέφυγε 76-68 χωρίς να κοιτάξει ξανά πίσω.

Η κόρνα της λήξης βρήκε την Μπάρτσα να επικρατεί 81-75 και να πετυχαίνει μία ακόμα νίκη. Για τους νικητές ο Άνταμ Χάνγκα ηγήθηκε με 15 πόντους, ενώ για τους ηττημένους οι 26 πόντοι του Σαβόν Σιλντς δεν αποδείχτηκαν αρκετοί.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.