27.5 C
Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

Απόδραση πρόκρισης για την Ούνικς – «Μίλησαν» τα κάστρα στο Eurocup (vids)

Η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη νίκησε στην παράταση 83-77 (κ.α. 14-8) τη Βιλερμπάν μέσα στο «Αστρομπάλ» κι έκανε βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurocup - Στα περισσότερα από τα υπόλοιπα παιχνίδια κυριάρχησαν οι γηπεδούχοι.

Ο ρωσικός σύλλογος δυσκολεύτηκε πολύ, αλλά με πρωταγωνιστή τον Τζαμάρ Σμιθ ο οποίος σημείωσε 26 πόντους και τον Κίνο Κολόμ (20 π., 9 ριμπ., 7 ασ.) έφυγε με το «διπλό», στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης. Για τους ηττημένους ο Τζον Ρόμπερσον ξεχώρισε με 17 πόντους, ενώ ο Έι Τζέι Σλότερ ήταν απογοητευτικός με 9 πόντους (9/10 β.), αλλά 0/13 σουτ. Με αυτή τη νίκη η Ούνικς ανέβηκε στο 3-2 και είναι παρέα με τη Βιλερμπάν όσο και με τη Ρέτζιο Εμίλια κι όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, για τον πέμπτο όμιλο, η Νταρουσάφακα έκαμψε χαλαρά την αντίσταση της Γαλατάσαραϊ στον τουρκικό εμφύλιο, νικώντας με 77-63 και σφράγισε την πρώτη θέση του πρώτου γκρουπ.

Στα δύο παιχνίδια για το έκτο γκρουπ, σ' ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με σκορ... ΝΒΑ, η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης «λύγισε» τη Λιέτουβος Ρίτας με 113-100. Για τους Λιθουανούς ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους κι εννιά ριμπάουντ, αλλά όχι αρκετός.

Άνετη νίκη σε αγώνα για τον ίδιο όμιλο πήρε η Μπάγερν Μονάχου που διέλυσε την Τορίνο με 107-81.

Σε αναμέτρηση για το έβδομο γκρουπ, η Λοκομοτίβ Κουμπάν διατήρησε το απόλυτο νικώντας την Μπουντούτσνοστ με 77-66 κι εξασφάλισε την πρώτη θέση. Αμφότερες πάντως έχουν πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Τέλος, στο πιο αδιάφορο ματς της ημέρας, η Τρέντο έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Τσεντεβίτα με 81-77 παίρνοντας μία νίκη γοήτρου.