21.5 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Από το ναδίρ στη… Ζενίτ (vids)

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες μετά από την εντός έδρας ήττα από την Αναντόλου Έφες και την εκτός από την Μπάγερν Μονάχου. Στην έβδομη αγωνιστική επικράτησαν εκτός της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 75-66 με διαφορετικούς πρωταγωνιστές και ένα εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο που σφραγίστηκε με το επιμέρους 22-7. Όλα αυτά στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας με τους "ερυθρόλευκους" να υποδέχονται την επόμενη εβδομάδα (12/11) την Άλμπα Βερολίνου.

Τα τρίποντα και οι συνεργασίες ΣλούκαΜάρτιν έκλεψαν την παράσταση στα πρώτα λεπτά. Με έξι λεπτά στο παιχνίδι και το σκορ στο 14-17 οι γηπεδούχοι μετρούσαν 4/5 τρίποντα και οι φιλοξενούμενοι 3/3 έχοντας προηγηθεί με ένα +6 λίγο νωρίτερα (11-17, 5’15’’) με τον Κώστα Σλούκα. Η πρώτη περίοδος όμως έκλεισε με τη Ζενίτ προηγούμενη (20-19). Οι Ρώσοι είχαν βελτιώσει την άμυνά τους και είχαν καταφέρει να δημιουργήσουν προβλήματα στις συενργασίες της ελληνικής ομάδας.

Το ελαφρώς παράδοξο είναι πως η πεντάδα που επιστράτευσε ο Γιώργος Μπαρτζώκας στη δεύτερη περίοδο, την οποία δεν θα την έλεγες και αμυντική, ήταν αυτή που έκανε αποτελεσματική πλευρά στο πίσω μέρος του παρκέ. Παράλληλα στην επίθεση υπήρχε πολυφωνία με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει και πάλι το προβάδισμα με τον Βασίλη Σπανούλη και τον Σάσα Βεζένκοφ (25-27, 15’). Οι παίκτες που ήταν στο παρκέ είχαν βρει το ρυθμό τους έκαναν ένα επιμέρους 22-7 στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασαν στο +14 (27-41).

Η Ζενίτ προσπάθησε να ανασυγκροτηθεί στην ανάπαυλα (36-44, 25’20’’) με τον Ολυμπιακό να βλέπει τον Τζένκινς να κάνει τρία φάουλ σε ένα λεπτό φτάνοντας τα τέσσερα. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν γρήγορα (36-49 στο 26’10’’ και 38-54 στο 27’24’’), με τους Ρώσους να επιστρέφουν για μία ακόμη φορά (55-60, 34’). O Σπανούλης έδωσε μια πρώτη απάντηση (55-63, 34'30''), οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τρεις (60-63, 36'), ο Βεζένκοφ τον μιμήθηκε για το 60-66 (36'15'') με τον Μάρτιν να οδηγεί στο +10 (60-70, 38') και τον Ολυμπιακό να επιστρέφει στις νίκες με το τελικό 66-75.

MVP:  Ο Χασάν Μάρτιν είχε τους αριθμούς και στο 100% με την ικανότητά του να βρίσκει την κατάλληλη θέση μέσα στο καλάθι και να δέχεται τις τελικές πάσες. Ο Βασίλης Σπανούλης όμως είναι ίσως ο MVP καθώς έβαλε καθοριστικά σουτ και οδήγησε τα καλά διαστήματα του Ολυμπιακού.

Ο ΚΟΣΜΟΣ: Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης είναι μια ομάδα που ταλαιπωρήθηκε πολύ από τον κορονοϊό. Επιστρέφοντας όμως στην Ευρωλίγκα για πρώτη φορά μετά τη 2η αγωνιστική ουσιαστικά κι ενώ σχεδόν όλη η ομάδα έχει βρεθεί θετική, είχε και πάλι κόσμο την εξέδρα, αφού το κεκλεισμένων στη Ρωσία ισχύει μόνο για την περιφέρεια (όχι το κέντρο) της Μόσχας.

Διαιτητές: Λαμόνικα-Λάτισεβς – Κοβάλσκι

Δεκάλεπτα: 20-19, 27-41, 43-58, 66-75