25.7 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Από την Πόλη έρχεται… για να ξαναπάει! (vid)

Ο Ολυμπιακός έκανε κατάθεση ψυχής και χαρακτήρα στην αγαπημένη του Κωνσταντινούπολη και καθοδηγούμενος από τον καταπληκτικό αρχηγό του, Βασίλη Σπανούλη, πήρε επί τέλους αυτό που ήθελε. Μια νίκη από την Εφές (74-62), με την οποία ισοφάρισε τη σειρά αυτή των πλέι οφ και θα επιστρέψει στο ΣΕΦ την άλλη εβδομάδα για να “κλειδώσει” την πρόκριση στο φάιναλ φορ. Που θα γίνει κι αυτό στην Κωνσταντινούπολη.

Το κλειδί της νίκης του Ολυμπιακού ήταν ότι κατάφερε πριν τελειώσει το ημίχρονο να "μαζέψει" τι διψήφιες διαφορές, που είχε δημιουργήσει στα πρώτα 12' λεπτά η Εφές. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με δύναμη και πάθος, προηγήθηκαν με 18-6 στο 5' και 27-14 στο 12', αλλά παρόλο που το κοινό στο κατάμεστο Αμπντί Ιπεκτσί ήταν ενθουσιώδες, δεν κατάφεραν όχι μόνο να διευρύνουν, αλλά ούτε καν να συντηρήσουν αυτό το προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός συνήλθε γρήγορα από το κακό ξεκίνημά του και με καλή άμυνα, μπόρεσε να διατηρήσει τον έλεγχο.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου μάλιστα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (40-38) και από εκεί και πέρα ήταν θέμα χρόνου να κυριαρχήσει. Οι παίκτες της Εφές έχασαν τον αρχικό ενθουσιασμό τους, αγχώθηκαν όταν είδαν ότι ο Ολυμπιακός έμενε ζωντανός και στην τελευταία περίοδο κατέρρευσαν. Στο τελευταίο πεντάλεπτο, μάλιστα, οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν ό,τι ήθελαν στο γήπεδο και νίκησαν εν τέλει άνετα και καθαρά.

Ο ΑΡΧΗΓΟΣ: Σε ένα ακόμα κρίσιμο παιχνίδι ο Βασίλης Σπανούλης ήταν αυτός που τράβηξε το κάρο από τη λάσπη και το οδήγησε με ασφάλεια στο ξέφωτο. Ο αρχηγός ήταν συγκλονιστικός, αυτή τη φορά περισσότερο σκοράροντας από την περιφέρεια (18 πόντοι με 5/11 τρίποντα) και λιγότερο οργανώνοντας (4 ασίστ), όμως το πιο εντυπωσιακό ήταν η συνεισφορά του στην άμυνα, όπου μόχθησε όσο λίγες φορές. Μια πραγματικά μεγάλη εμφάνιση από έναν γνήσιο αρχηγό.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Εφές πήρε 14 επιθετικά ριμπάουντ κι αυτή ήταν η αχίλλειος πτέρνα του Ολυμπιακού. Αν δεν είχε χάσει τόσα, θα είναι νικήσει πολύ πιο εύκολα. Η τουρκική ομάδα, πάντως, σπατάλησε πολλά από αυτά τα ριμπάουντ εξαιτίας της τραγικής αστοχίας της στα τρίποντα (3/19). Αντίθετα ο Ολυμπιακός είχε πολύ καλό ποσοστό έξω από τη γραμμή του τριπόντου και μάλιστα σε πολλές προσπάθειες (12/26). Κι αυτός ήταν ένας ακόμα λόγος που εξηγεί τη νίκη του.