20.5 C

Ανώτερος, σοβαρός και νικητής ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πέρασε από το Λαύριο με 64-77, παίζοντας σαφώς καλύτερα από τους γηπεδούχους οι οποίοι προβλημάτισαν με την απόδοσή τους.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέβηκε στο 5-3 και τους 13 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι έχουν το αντίστροφο ρεκόρ (3-5) και 11 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκαν 16-0 στο 7'! Παρ' όλα αυτά οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη δεν τα παράτησαν και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 9-20.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στο Λαύριο το οποίο με επιμέρους σκορ 29-20 κατάφερα να πλησιάσει πάρα πολύ και στο ημίχρονο το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν μπροστά με 40-38, με την εικόνα του αγώνα να δείχνει ότι θα γινόταν ντέρμπι.

Παρ' όλα αυτά ο «δικέφαλος του Βορρά» στο δεύτερο δεκάλεπτο σοβαρεύτηκε και έδειξε την ανωτερότητά της στο παρκέ. «Έχτισε» διαφορές κοντά στους δέκα πόντους και στο τέλος δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με 77-64, τόσο εύκολα όσο δείχνει το σκορ.

ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ... ΚΑΒΑΛΑΡΗΣ: Ο Φιλ Γκος ήταν αναμφίβολα ο άνθρωπος του αγώνα και εκείνος που αν και... μόνος του στην επίθεση του ΠΑΟΚ κατάφερε να διαλύσει κάθε αμυντικό σύστημα των γηπεδούχων. Ο βετεράνος Αμερικανός γκαρντ τελείωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους σε 29 λεπτά συμμετοχής, ενώ ήταν εξαιρετικός και στην άμυνα με πέντε κλεψίματα. Κανείς άλλος παίκτης των νικητών δεν σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων. Για τους γηπεδούχους, ο Ντορόν Λαμπ πέτυχε 18 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετοί.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Λαύριο ήταν πολύ άστοχο στα σουτ με 21/55 (38%), ενώ είχε μόλις 13/23 βολές. Την ίδια στιγμή έδωσε 16 ασίστ για 15 λάθη και με αυτούς τους αριθμούς δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι, παρά το γεγονός ότι πήρε δύο περισσότερα ριμπάουντ (37-35). Από την άλλη, η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν πιο σοβαρή στο παιχνίδι της είχε καλή αναλογία ασίστ-λαθών ((18-7), ενώ ήταν πιο εύστοχη στα δίποντα με 19/36, αλλά πολύ άστοχη στις βολές με 15/26, κάτι που τελικά δεν κόστισε.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.