21.3 C
Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

Ανατροπή με ΜακΚόλουμ η Εφές (vid)

Δια πυρός καισιδήρου η Εφές πανηγύρισε την τρίτη νίκη της στην Ευρωλίγκα, με το 73-68 επί του Μιλάνου που έδειχνε ικανό να φύγει με το διπλό από την Πόλη, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα... κλώτσησε την καρδάρα. Καθοριστικός στην ανατροπή των Τούρκων ο ΜακΚόλουμ.

Η Εφές ήταν πο δραστήρια στο πρώτο ημίχρονο, με Ντράγκιτς και Στίματς πήρε στη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου διαφορά εννέα πόντων, 23-14, αλλά οι Ιταλοί έβρισκαν τρόπο να επανέρχονται. Η περίοδος έληξε με 23-16, το σκηνικό έμεινε ίδιο και στη δεύτερη, με τους Τούρκους δηλαδή να συντηρούν μικρές διαφορές και τους Ιταλούς με τον Θίοντορ να δίνει λύσεις, να μένου κοντά μέχρι το 33-30 του ημιχρόνου.

Οι Ιταλοί έπαιξαν έκυπνη άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, αφησαν πεδίο δράσης μόνο στον Στίματς, αλλά τον απόκοψαν και εξαφάνισαν τους συμπαίκτες τους, έτσι σταδιακά πήραν τον ρυθμό του αγώνα και από το 40-36 στο 23' έτρεξαν σερί 10-1 και το 41-46 στο 26' είχε δημιουργήσει νέες συνθήκες στον αγώνα.

Η Εφές αντέδρασε με Μότουμ και ΜακΚόλουμ και ξέφυγε από το... τέλμα και στη λήξη του δεκαλέπτου είχε ανακτήσει ένα μικρό προβάδισμα με το σκορ στο 52-50.

Οι Τούρκοι πήγαν και στο 57-53, αλλά ένα νέο σερί 8-0 των Ιταλών με πρωταγωνιστή και πάλι τον Θίοντορ έφερε το 57-61 στο 34'. Η αφύπνιση του ΜακΚόλουμ έδωσε πόντους στην Εφές και το δικό της 8-0 έφερε το 65-61 στο 36'.

Το ματς έγινε θρίλερ, ο Μίτσοφ έφερε το Μιλάνο στο +1, 67-68 στα 51'' πριν τη λήξη, όμως οι Τούρκοι έβγαλαν άμυνες, βρήκαν πόντους και με 6-0 στο διάστημα που απέμενε πανηγύρισαν το 73-68.

Ο "ΔΙΠΛΟΣ" ΣΤΙΜΑΤΣ: Μπορεί ο Ερικ Μακ Κόλουμ να ήταν καθοριστικός στην ανατροπή της Εφές, όμως, ο άνθρωπος που την κράτησε όρθια στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν ο Βλάντιμιρ Στίματς με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα 15 λάθη ήταν πολλά για το Μιλάνο σε ένα ματς που κρίθηκε στη λεπτομέρεια και δεν του επέτρεψαν να εκμεταλλευτεί τις 11 άστοχες βολές των γηπεδούχων και να πάρει τη νίκη.