20.3 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Ανατρεπτικός Αστέρας, κόντρα στην παράδοση

Ο Ερυθρός Αστέρας χρειάστηκε 45' λεπτά για να καταφέρει να πάρει τη νίκη με 86-84 (73-73 κ.α) απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία είχε το προβάδισμα στο ματς για σχεδόν 39' λεπτά! Μάλιστα, μιλάμε για ιστορική συνθήκη, αφού οι «ερυθρόλευκοι» έχουν κερδίσει τους Ρώσους, μόνο μία φορά στο παρελθόν.

Σχετική ισορροπία επικράτησε μεταξύ των δύο ομάδων στην πρώτη περίοδο, με τον Τέιλορ Ρότσεστι να πετυχαίνει ένα δίποντο στην εκπνοή του χρόνου και να γράφει το 18-20.

Με το σταγονόμετρο σκόραρε ο Ερυθρός Αστέρας στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ να αποσπαστεί με 7 πόντους (31-24 στο 14'48"). Ο Τζόρνταν Λόιντ ήταν αυτός που ξαναέβαλε τον Ερυθρό σε ρυθμό, σκοράροντας απο κοντά, από μακριά και κερδίζοντας φάουλ. Ωστόσο, η ρωσική «αρκούδα» με Κλάιμπερν και Βόιτμαν ανέβασε ξανά τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια του «Aleksander Nikolic Hall» με αέρα 8 πόντων, 43-35.

Με σερί 6-0 ξεκίνησαν οι Μοσχοβίτες μετά την ανάπαυλα (49-35), με τους «ερυθρόλευκους» του Βελιγραδίου να χρειάζονται 4' λεπτά για να πετύχουν το πρώτο τους καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο. Η είσοδος του Εμάνουελ Τέρι άλλαξε κάπως το σκηνικό και ο Ερυθρός κατάφερε να κλείσει λίγο την ψαλίδα (51-46 στο 30΄).

Έχοντας φέρει το ματς στα μέτρα του και σε αργό τέμπο, ο Ερυθρός Αστέρας ισοφάρισε σε 56-56(33'56"), δια χειρός Ντουόπ Ριθ. Με το ματς να παίρνει φωτιά στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 71-70, 1'03" πριν το φινάλε. Ο Ντάνιελ Χάκετ, έχοντας 17 πόντους(!) στην τελευταία περίοδο έγραψε το 73-71 για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Δύο εύστοχες βολές και ένα άστοχο τρίποντο του Λόιντ, έστειλαν το ματς σε παράταση.

Έχοντας το μομέντουμ με το μέρος τους οι Σέρβοι κατάφεραν να φτάσουν τελικά στη νίκη, αφού ο Μάικ Τζέιμς πήρε το τελευταίο σουτ αλλά βρήκε σίδερο.

ΠΑΡΑΔΟΣΗ: Οι δύο ομάδες έχουν τεθεί αντιμέτωπες άλλες 15 φορές στη κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της γηραιάς ηπείρου, με τους Σέρβους να έχουν καταφέρει να πάρουν τη νίκη μόλις μία φορά, στις 29 Δεκεμβρίου του 2016 (78-67).

ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ: Ο Ντάνιελ Χάκετ έκανε ρεκόρ καριέρας σημειώνοντας 29 πόντους (3/4 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 5/5 βολές), αλλά δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης. Αντίθετα, ο Τρόρνταν Λόιντ μπορεί να πανηγυρίσει με την ψυχή του τη μεγαλειώδη του εμφάνιση, αφού σταμάτησε στους 31 πόντους (9/15 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/7 βολές)

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-43, 46-51, 73-73 (κ.α), 86-84