28 C
Παρασκευή, 4 Οκτωβρίου, 2024

Αγωνία και ανατροπές ως τη νίκη της Αβτοντόρ (vid)

Η Αβτοντόρ Σάρατοφ πήρε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη στην παράταση και με τη λήξη της αναμέτρησης από την Πάρμα. Ο Μορέιρρα με δύο ελεύθερες βολές 20’’ πριν το τέλος διαμόρφωσε το 86-83 για τους γηπεδούχους, αλλά ο Κότι Κλαρκ ευστόχησε από τα 6μ75 για το 86-86 που έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Σεκελέτο και Κλιμένκο έδωσαν ένα +5 στους φιλοξενούμενους, ο ΜακΛιν με πέντε συνεχόμενους δικούς του πόντους διαμόρφωσε όμως το 94-91. Κλαρκ και Φρέιζερ με 2/4 βολές οδήγησαν στο 94-93 και μία ακόμη από τον Ντάουνς ήταν αρκετή για την ισοφάριση (94-94) με 7’’ να απομένουν. Ο ΜακΛιν πήρε το ριμπάουντ από την άστοχη βολή του Ντάουνς, έκανε λάθος πάσα και ο Ντάουνς πήγε στο λέι απ για το 94-96 με τη λήξη της αναμέτρησης!

Κάπως έτσι πήγε χαμένη και η εντυπωσιακή παράσταση του Κόντι Μίλερ - ΜακΙντάιρ που άφησε τον αγώνα με τριπλ νταμπλ με 16 πόντους, 16 ασίστ και 10 ριμπάουντ! Ο Γιανίκ Μορέιρα έφτασε σε νταμπλ νταμπλ με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 18 πόντους σημείωσε και ο ΜακΛιν. Κάτι παραπάνω από εντυπωσιακό ήταν και ο Κότι Κλαρκ με 36 πόντους και 17 ριμπάουντ για τους νικητές!

Ο αγώνας της Ενισέι δεν είχε και τόση αγωνία με τους γηπεδούχους να επικρατούν της Τσμόκι Μινσκ 91-80. Μέγερς και Ντάουντελς σημείωσαν 21 και 17 πόντους αντίστοιχα για τους νικητές με τον πρώτο να μαζεύει και 12 ριμπάουντ. Ο Τσεράποβιτς με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους.