21.3 C

“Αγριεμένη” στην πρεμιέρα η Εθνική Νέων Ανδρών

Επίδειξη ισχύος έκανε η Εθνική Νέων Ανδρών στην πρεμιέρα της στο Ευρωμπάσκετ της Κρήτης με το 88-47 επί της Τσεχίας. Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν δεδομένη και το αποτέλεσμα δεν συνιστά... άθλο, όμως, το σοβαρό πρόσωπο που έδειξαν  οι Ελληνες διεθνείς, οι συνεργασίες τους και το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν ενθαρρυντικά σημάδια εν όψει της πιο δύσκολης συνέχειας.

Η Εθνική χρειάστηκε ένα πεντάλεπτο για να βρει τον ρυθμό της και το κατάφερε μέσα από την άμυνά της. Στο 11-11 του 5ου λεπτού, ο Παπαθεοδώρου πέρασε στο παρκέ Δίπλαρο και Χρηστίδη, έδωσε εντολή για πίεση ψηλά και οι Τσέχοι... έχασαν τη μπάλα. Με σερί 15-2 στο 8'30'' η ελληνική ομάδα ήταν σε νταμπλ σκορ 26-13 και το δεκάλεπτο έληξε με 28-18 και με τον έλεγχο να έχει περάσει ξεκάθαρα στα χέρια των Ελλήνων παικτών.

Η αμυντική διάθεση των Ελλήνων παικτών παρέμεινε σε υψηλό επίπεδο και στην δεύτερη περίοδο, ο Παπαθεοδώρου έδωσε λεπτά και στους Χαραλαμπόπουλο και Λούντζη οι οποίοι είχαν χάσει προπονήσεις λόγω τραυματισμών, στο 15' η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους, με ένα ακόμα νταμπλ σκορ στο 40-20 και η λήξη του ημιχρόνου βρήκε την ελληνική ομάδα στο 54-32 με μια συνολικά πολύ καλή παρουσία.

Στο 23'30'' η διαφορά έφτασε τους 30 πόντους, 62-32 αφού οι παίκτες του Παπαθεοδώρου συνέχιζαν με αμείωτο ρυθμό και υψηλή αυτοσυγκέντρωση, χωρίς να παρασύρονται από την εύκολη εξέλιξη του αγώνα. Η τρίτη περίοδος έληξε με 71-38 και το όποιο ενδιαφέρον είχε περιοριστεί στην τελική έκταση του σκορ.

"ΜΑΕΣΤΡΟΣ": Το παιχνίδι μπορεί να εξελίχυθηκε εύκολα για την Ελλάδα και πολλοί παίκτες να έκαναν αισθητή την παρουσία τους, όμως, μια... προσεκτική ματιά βγάζει στο προσκήνιο τον Αντώνη Κόνιαρη. Είναι εμφανές ότι σε αυτή την ομάδα έχει καίριο ρόλο "μαέστρου" και είναι επίσης εμφανές ότι είναι σε καλή κατάσταση και έτοιμος να ανταποκριθεί και στα πιο δύσκολα.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι 15 ασίστ του πρώτου ημιχρόνου για τους Ελληνες διεθνείς, με το φυσιολογικό κατ' επέκταση ποσοστό 11/14 δίποντα, ήταν ενδεικτικά του αλτρουισμού που επέδειξαν και μέσω του οποίου κατάφεραν πολύ γρήγορα και συνοπτικά να εξασφαλίσουν την πρώτη νίκη στη διοργάνωση.