21.3 C

Αήττητη στην παράταση η Γαλλία

Το «δύο στα δύο» έκανε η Γαλλία, νικώντας με 76-73 στην παράταση το Μαυροβούνιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών της Κρήτης.

Οι «τρικολόρ», μετά την αγχωτική νίκη τους επί της Ισλανδίας στην πρεμιέρα, ξεπέρασαν και το εμπόδιο των Μαυροβουνίων και διατηρήθηκαν στην κορυφή του Β’ Ομίλου που φιλοξενείται στα Χανιά. Οι ηττημένοι, που και στον πρώτο αγώνα τους έδωσαν έξτρα πεντάλεπτο για να επικρατήσουν των Τούρκων, ξέμειναν από δυνάμεις στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, με τον Τσόροβιτς να αστοχεί στο τρίποντο που θα έστελνε τους δύο αντιπάλους σε δεύτερη παράταση.

Οι παίκτες του Ζαν Τουπάν πήραν εξ αρχής ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο στα μισά της τρίτης περιόδου έφθασε σε διψήφια τιμή (44-32), αλλά το Μαυροβούνιο παρέμεινε στο ματς και πλησίασε στους 7π. (50-43) με το μακρινό τρίποντο του Μπάκιτς στην εκπνοή του δεκαλέπτου. Οι πρωταθλητές της περσινής Β’ Κατηγορίας συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με σερί 7-0 ισοφάρισαν σε 63-63, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση, καθώς και οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε κακές επιθέσεις στο φινάλε. Το Μαυροβούνιο διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το 70-72 στο έξτρα πεντάλεπτο, ωστόσο η Γαλλία με τον Οκόμπο πρωταγωνιστή έφθασε στη νίκη και το 2-0 στη διοργάνωση.

Διαιτητές: Ζουράποβιτς (Βοσνία), Κουνελλές (Κύπρος), Σάραπα (Λευκορωσία).
Δεκάλεπτα: 15-10, 32-25, 50-43, 63-63 (κ.α.), 76-73.
Γαλλία (Τουπάν): Οκόμπο 16, Ονά Εμπό 3, Μπενγκαμπέρ 5, Πουαριέ 6, Γετνά, Ντενίς 4, Γκομπόλ 5, Νουά 13 (10 ριμπ.), Εργκό 11, Γκουντού-Σινιά 6, Βοτιέ 3, Ντιαβαρά 4.
Μαυροβούνιο (Ντούμπλιεβιτς): Τσόροβιτς, Μπάκιτς 15 (5 ριμπ. 4 ασίστ), Στάροβλαχ 25 (6 ριμπ.), Βοΐνοβιτς 5, Βούκτσεβιτς, Γκρκόβιτς 3, Καλουτζέροβιτς, Γιόκιτς 2, Τσέκιτς, Πόποβιτς 23 (15 ριμπ.).
Ολόκληρο το στατιστικό του Γαλλία-Μαυροβούνιο.