21.5 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Αήττητη η Κύπρος (vid+pics)

Σπουδαία νίκη με 67-53 επί του Λουξεμβούργου πέτυχε η Κύπρος, στο «Centre National Sportif & Culturel d’Coque», και παρέμεινε αήττητη στον πρώτο προκριματικό γύρο του Ευρωμπάσκετ 2021.

Ο Ανδρέας Σιζόπουλος με 26π. και μάλιστα χωρίς να χάσει σουτ στο πρώτο ημίχρονο οδήγησε επιθετικά τους παίκτες του Λίνου Γαβριήλ, ενώ από τους ηττημένους o Τομ Σουμάχερ είχε 16π. Στο Λουξεμβούργο βρέθηκαν και περί τους πενήντα ομογενείς, που στήριξαν τους φιλοξενούμενους. Το «δύο στα δύο» έκανε και η Δανία, 82-69 την Αλβανία στην «Arena Naestved», με τον Γκάμπριελ Λάντμπεργκ να τελειώνει με 28π. και δέκα ριμπάουντ. Δεν σκόραρε ο Αντριάνο Τοπάλι, του Αμύντα (0/2 δ., 0/1 τρ.), είχε όμως τρία ριμπάουντ και μία ασίστ για τους φιλοξενούμενους. Στην παράταση έλυσαν τις διαφορές τους Ελβετία και Σλοβακία στο Φρίμπουργκ, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 83-80 (71-71 κ.α.), έχοντας ηγέτες επιθετικά τους Κοτιούρ (23π.) και Μλάντζαν (21π., 18 ριμπάουντ).