23.8 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Έσωσε τη Ρεάλ ο Γιουλ, ήττα για Ζήση και Μπανταλόνα (vids)

Η Ρεάλ κινδύνευσε στην Τενερίφη από την τοπική ομάδα, αλλά «απέδρασε» με 76-71, ενώ η Μπανταλόνα έχασε εντός έδρας από την Σαν Πάμπλο Μπούργος με 82-74, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Δύο ημέρες μετά τη μεγάλη νίκη της επί της Φενέρμπαχτσε στην Ευρωλίγκα, η «Βασίλισσα» δυσκολεύτηκε πολύ από τους αντιπάλους της και βρέθηκε να χάνει με 71-70 στο τελευταίο λεπτό. Σ' εκείνο το σημείο όμως ο Σέρχιο Γιουλ με δύο διαδοχικά τρίποντα «καθάρισε» τον αγώνα και της χάρισε την τρίτη της νίκη στη Liga Endesa.

Ο ηγέτης της ομάδας του Πάμπλο Λάσο ήταν και ο πρώτος σκόρερ της με 19 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γκιόργκι Σερμαντίνι με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Στα προάστια της Βαρκελώνης, η Μπανταλόνα φιλοξένησε την Μπούργος ψάχνοντας την πρώτη της νίκη στη σεζόν. Παρ' όλα αυτά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 82-74, μένοντας στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, την ώρα που οι αντίπαλοί της συγκατοικούν στην κορυφή με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο 30', η «Πένια» φαινόταν το μεγάλο φαβορί καθώς είχε το προβάδισμα και μάλιστα με διαφορά 8 πόντων (63-55), όμως στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι έστησαν πάρτι και με επιμέρους σκορ 27-11, έφτασαν στη μεγάλη νίκη.

Ο Ερλ Κλαρκ ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ για την Μπανταλόνα ο Κλέμεν Πρέπελιτς ξεχώρισε με 21 πόντους. «Γεμάτη» εμφάνιση από το Νίκο Ζήση ο οποίος έμεινε στο παρκέ για 27 λεπτά και σε αυτό το χρονικό διάστημα σημείωσε 7 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.