28.1 C
Τετάρτη, 25 Σεπτεμβρίου, 2024

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους «Ατζούρι»

Για τρίτη συνεχόμενη φορά προκρίθηκε στην ημιτελική φάση ενός Ευρωμπάσκετ η Ιταλία, η οποία επικράτησε της Φινλανδίας με 70-57 ,δείχνοντας μέσα στο ίδιο παιχνίδι δυο διαφορετικά πρόσωπα, και πλέον περιμένει το νικητή της αυριανής (10/9) αναμέτρησης ανάμεσα στην Σερβία και την Ουγγαρία.

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα βρέθηκε σε τρομερή κατάσταση στο πρώτο ημίχρονο, όπου και προηγήθηκε με 48-29, έχοντας 7/14 τρίποντα, κυριαρχία στα ριμπάουντ (18-10) και μόλις 1 λάθος. Σε «άγρια» κατάσταση βρέθηκαν οι «ατζούρι» στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου και προηγήθηκαν με 30-17, έχοντας 11/14 τρίποντα και 6/8 τρίποντα, με τα 6/6 να είναι συνεχόμενα.

Οι Φινλανδοί από την πλευρά τους έμοιαζαν να βρίσκονται έξω από τα νερά τους, και αυτό με την έδρα τους, το Ελσίνκι να έμοιαζε να τους λείπει απελπιστικά. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να μαζέψουν λίγο την κατάσταση στο δεύτερο μισό του αγώνα, με τον χωρίς πόντο Κοπόνεν στο πρώτο ημίχρονο, να έχει 10 μαζεμένους πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ έριξαν για πρώτη φορά την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο 37', μειώνοντας σε 64-55. Χαρακτηριστικό για το πως αγωνίζονταν ήταν ότι το πρώτο ζευγάρι βολών που κέρδισαν στο παιχνίδι ήταν στο 6'37'' πριν το τέλος, ενώ κακή ήταν και η αντιμετώπιση από τον Χένρικ Ντέτμαν, στο πικ εν ρολ με το οποίο ο Μπελινέλι «διέλυσε» τους Σκανδιναβούς στο πρώτο ημίχρονο. Σε πολύ κακή κατάσταση και ο Λάουρι Μαρκάνεν έχοντας μόλις 4 πόντους με 2/6 σουτ και 3 ριμπάουντ σε 26 λεπτά.

Ο Μάρκο Μπελινέλι είχε 22 πόντους με 5/8 τρίποντα, με τον Λουίτζι Ντατόμε να έχει 15 πόντους (4/9 σουτ, 3 κοψίματα) κάνοντας εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι. Διψήφιοι ήταν και οι Νικολό Μέλι (10 π., 4/10 σουτ, 5 ριμπ.) και Ντάνιελ Χάκετ (10 π., 3/8 σουτ, 6 ριμπ., 2 ασίστ), με τον πρώτο να τους πετυχαίνει όλους στο πρώτο δεκάλεπτο, και τον πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού να είναι καθοριστικός για την ομάδα του.

Για την Φινλανδία, που είχε 5/18 τρίποντα και 19/44 δίποντα, ο Πέτερι Κοπόνεν πέτυχε 13 πόντους (5/12 σουτ ) με όλους να έρχονται στο δεύτερο ημίχρονο, και ο Σάσου Σαλίν είχε 11 πόντους (5/11 σουτ) σκοράροντας μόνο στο πρώτο ημίχρονο.