26.3 C

Ένα δεκαπεντάλεπτο δεν είναι αρκετό

Ο Παναθηναϊκός έχασε για πρώτη φορά από τον Ολυμπιακό μετά τον περασμένο Ιούνιο, αλλά πρέπει να προβληματιστεί για την εμφάνιση και όχι για την ήττα.

Το σερί των πέντε νικών του «τριφυλλιού» σταμάτησε εκεί κι αυτό ήταν απόλυτα λογικό ότι θα συνέβαινε κάποια στιγμή, καθώς δεν είναι μεγάλη η διαφορά δυναμικότητας των δύο «αιωνίων». Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν καλύτεροι για τριάντα λεπτά, αλλά στο τέλος ήπιαν... θάλασσα για μία ακόμα φορά στο ΟΑΚΑ και οι «πράσινοι» δικαιολογούνται να θεωρούν ότι έχασαν μία ευκαιρία για μία σπουδαία νίκη, που μετά το αρνητικό αποτέλεσμα της Ρεάλ Μαδρίτης θα τους έδινε πλεονέκτημα για την τέταρτη θέση.

Ο Τσάβι Πασκουάλ για δεύτερο σερί παιχνίδι έριξε τον Μάικ Τζέιμς στην αρχική πεντάδα, σε μία επιλογή που αν μη τι άλλο προκαλεί εντύπωση. Ο Καταλανός τεχνικός είναι δεδομένο ότι γνωρίζει σαφώς καλύτερα απ' όλους. Όμως αυτή η επιμονή του για δεύτερο σερί παιχνίδι δεν εξηγείται. Έστω κι αν αμφισβητείται, όπως κάθε προπονητής, έτσι κι αυτός, γνωρίζει σαφώς καλύτερα από τον καθέναν τι πρέπει να κάνει, αλλά και την κατάσταση της ομάδας του. Το κακό για τον έμπειρο κόουτς είναι ότι δεν πήρε πολλά κι από πολλούς. Όταν παίκτες σαν τον Ρίβερς, τον Παππά, τον Λοτζέσκι αλλά και τον Τζέιμς πραγματοποιούν τόσο κακή εμφάνιση, τα χέρια είναι... δεμένα.

Αυτήν την φορά ο Ίαν Βουγιούκας δεν μπόρεσε να προσφέρει λύσεις, ενώ το γεγονός ότι οι υπόλοιποι ψηλοί φορτώθηκαν με φάουλ έπαιξε σημαντικό ρόλο. Όταν ο Νικ Καλάθης ανέβασε την απόδοσή του και θύμισε σε όλους ότι είναι ο πληρέστερος πόιντ γκαρντ των ευρωπαϊκών γηπέδων, τότε οι γηπεδούχοι άρχισαν να επιστρέφουν στο ματς. Ωστόσο δεν αποδείχτηκε αρκετή η προσπάθειά του, καθώς έμεινε απελπιστικά μόνος όταν ο Γκιστ ο οποίος ήταν επίσης πολύ καλός αποβλήθηκε με πέντε φάουλ στο πρώτο λεπτό της παράτασης.

Η αιτία της ήττας των πρωταθλητών Ελλάδας οφείλεται σε δύο (συν έναν) τομείς. Ο πρώτος, τα πολλά χαμένα ριμπάουντ. Μία καλή άμυνα πάει χαμένη αν δεν μαζέψουν οι παίκτες το αμυντικό ριμπάουντ. Ο δεύτερος, η αστοχία σε βολές (18/32), αλλά και τρίποντα. Κι αν τα τρίποντα είναι για πολλούς τζόγος, δεν ισχύει το ίδιο για όλους. Κι αυτό επειδή δημιουργήθηκαν στις περισσότερες προϋποθέσεις οι κατάλληλες συνθήκες εκτέλεσης. Ο Τζέιμς ήταν ο πιο άστοχος απ' όλους με 0/4, αλλά κανείς πλην των Γκάμπριελ (1/2) και Γκιστ (1/1) δεν σούταρε έστω 50%. Ακόμα και σ' ένα κακό βράδυ ο Καλάθης μοίρασε μόνος του όσες ασίστ έδωσε ολόκληρος ο Ολυμπιακός (10), ενώ συνολικά ήταν πολύ καλύτεροι στη δημιουργία, αλλά και στην αναλογία τελικών πασών με λάθη. Ο τρίτος τομέας είναι ότι για τριάντα λεπτά οι γηπεδούχοι δεν έπαιξαν όπως θα έπρεπε και η τελική αντεπίθεση δεν έφερε τη νίκη. Με 15 λεπτά καλού μπάσκετ (μαζί με την παράταση), δύσκολα κερδίζεις ντέρμπι.

Όσον αφορά την άμυνα, αυτή ήταν επίσης πάρα πολύ καλή στο τελευταίο κομμάτι της κανονικής διάρκειας. Αλλά και συνολικά ο βαθμός δεν είναι χαμηλός, καθώς οι 18 πόντοι του Ρόμπερτς δεν συνιστούν ευθύνη του προπονητικού τιμ ή του προσωπικού του φρουρού. Άλλωστε πρόκειται για έναν παίκτη που το τελευταίο καλό ματς του ήταν τον περασμένο Νοέμβριο στην Κωνσταντινούπολη.

Το δεδομένο είναι ότι το 14-10 φέρνει τον Παναθηναϊκό πιο μακριά από την τετράδα. Πλέον θα χρειαστούν αρκετές υπερβάσεις για να πάρει το «τριφύλλι» το πλεονέκτημα έδρας. Παράλληλα είναι ολοφάνερο ότι χρειάζεται χρόνος για να ενταχθούν οι νέοι παίκτες. Αυτός όπως είπε και ο ίδιος ο Πασκουάλ δεν υπάρχει. Ωστόσο, με το τρένο της τετράδας να είναι πιθανότατα χαμένο, το «βάρος» θα πέσει στην προετοιμασία της ομάδας για τα πλέι οφ... Εκεί άλλωστε θα κριθούν όλα κι όπως αποδείχτηκε περίτρανα πέρσι, το πλεονέκτημα έδρας δεν εγγυάται πρόκριση στο Φάιναλ Φορ, αν η ομάδα που το έχει δεν είναι έτοιμη να το εκμεταλλευτεί.

ΥΓ. Το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός πέτυχε ένα καλάθι εντός παιδιάς σε ολόκληρο το τελευταίο δεκάλεπτο και οι υπόλοιποι πόντοι του προήλθαν από βολές μαρτυράει ότι οι τρεις διαιτητές (και κατά κύριο λόγο ο Γιαβόρ) δεν σφύριξαν με τα ίδια κριτήρια στις δύο πλευρές του παρκέ. Διότι οι προσπάθειες των δύο αντιπάλων σε σουτ δύο και τριών πόντων ήταν σχεδόν ισορροπημένες. Θα είναι λάθος πάντως να μείνει σε αυτό ο Παναθηναϊκός.