19.9 C

Έκανε τον «εμφύλιο»… μονόλογο η ΤΣΣΚΑ

Η Χίμκι ήρθε στην έδρα της ΤΣΣΚΑ με σοβαρές απουσίες για το ντέρμπι της Μόσχας, αφού οι Αλεξέι Σβεντ και Άντονι Γκιλ έχουν προβλήματα τραυματισμού, και ήταν λογικό αργά ή γρήγορα να επικρατήσει το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη, που κάνοντας το καθήκον του στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε με 88-74 το... «διπλό εμφύλιο» έναντι των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα και επανήλθε στις επιτυχίες για την Ευρωλίγκα.

Το παιχνίδι

Τα πρώτα 3.5 λεπτά βρήκαν τις ομάδες στην ισορροπία, με την ΤΣΣΚΑ πάντως να τα περιμένει... όλα από Χάκετ στο σκοράρισμα και να ξεκινά «μουδιασμένη», για να πάρει προβάδισμα τεσσάρων πόντων η Χίμκι με τον Τόμας (9-13 στο 5'). Κλάιμπερν και Ντε Κολό άρχισαν την αντεπίθεση των γηπεδούχων, με τον Σέρχιο να προσφέρει σχεδόν τέσσερα ποιοτικά λεπτά από τον πάγκο, για να ολοκληρωθεί ένα σερί 12-0, που άλλαξε το σκηνικό και οδήγησε στο 24-17 της πρώτης περιόδου, σε ένα συνολικό επιμέρους 15-4.

Η δράση των Κλάιμπερν και Μπολομπόι έφεραν τη διαφορά και στο +11 για τους παίκτες του Ιτούδη (31-20), αλλά αυτοί του Μπαρτζώκα δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν. Με τον Κρόκερ να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του, η Χίμκι είχε καταφέρει να μειώσει στους τέσσερις πόντους μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου (34-30), αλλά συνέχεια δεν υπήρξε. Ο δραστήριος επιθετικά Χάκετ έδωσε ξανά λύσεις, ο Χάντερ και ο Χίγκινς βρήκαν ρυθμό και το +9 του ημιχρόνου ήταν λογικό, με το +11 να ισοφαρίζεται νωρίτερα (49-40).

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε με σκοπό... να «καθαρίσει» στην έναρξη της τρίτης περιόδου, με τους Πίτερς και Κουρμπάνοφ αυτή την φορά να συνεισφέρουν και την απόσταση να «εκτοξεύεται» μέσα σε μόλις 5.5 λεπτά στο +22, χάρη σε ένα επιμέρους 17-4 σε εκείνο το διάστημα (66-44). Τόμας και Μάρκοβιτς ανάγκασαν τον Ιτούδη σε τάιμ άουτ, θεωρώντας πως οι παίκτες του χαλάρωσαν, αλλά το σκορ έμεινε στην ίδια τιμή στο τέλος του δεκαλέπτου, δείχνοντας πως το υπόλοιπο θα ήταν διαδικαστικό (75-53).

Το διάστημα αυτό, λοιπόν, ήταν μια καλή ευκαιρία για τις δύο πλευρές, και ειδικά για την ΤΣΣΚΑ, να δώσουν χρόνο σε μερικούς παίκτες με λιγότερο χρόνο συμμετοχής, αφού ήταν φανερό πως οι φιλοξενούμενοι, όσο φιλότιμα κι αν προσπαθούσαν, δεν μπορούσαν να πλησιάσουν λόγω των περιορισμένων τους επιλογών. Κάπως έτσι, το ταμπλό απλώς «έγραψε» + στο τέλος για την «ομάδα του στρατού», που έφτασε με άνεση στο ρεκόρ 10-2, με την αντίπαλό της να αρχίζει να πληρώνει τις ατυχίες της.

Δεκάλεπτα: 24-17, 49-40, 75-53, 88-74

ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΕ ΠΡΩΗΝ «ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΣ»: Ο Ντάνιελ Χάκετ ήταν εκείνος, που εξαιρείται στο κακό ξεκίνημα της ΤΣΣΚΑ, καθώς ήταν ο μόνος που έδωσε λύσεις, ενώ εμφανίστηκε και στο τέλος του ημιχρόνου, για να μετατραπεί με δικά του σουτ πάλι το +4 σε +9, γεγονός που άρχισε να απλοποιεί τα πράγματα για τη συνέχεια. Ο Ιταλοαμερικανός πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού αξιοποίησε την ευκαιρία να διακριθεί, με 14 πόντους (4/5 δ., 2/3 τρ.) σε 24 λεπτά, μαζεύοντας και τρία ριμπάουντ, μαζί με μία ασίστ, ένα κλέψιμο και κανένα λάθος.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όταν η μία ομάδα σκοράρει με 10/19 τρίποντα και η άλλη, με τόσο πολλές απουσίες και στηριζόμενη σε αυτό το κομμάτι, κατέχει ένα πενιχρό ποσοστό στα 5/18 σουτ από την περίμετρο, τότε είναι πολύ λογικό με... μετρημένα τα κουκιά, να καταλήξει το ματς σε μια τέτοια διαφορά, όπως το +14 της ΤΣΣΚΑ.