24.7 C

Έβγαλε… τα μάτια του ο Παναθηναϊκός, «βόμβα» στο Βελιγράδι (pics+vids)

Η Euroleague για ακόμη ένα βράδυ επεφύλασσε αγώνες με ανατροπή, ματς που κρίθηκαν στο νήμα και «βόμβα» μεγατόνων. Ο Παναθηναϊκός έχασε μέσα από τα χέρια του τη νίκη από την απρόβλεπτη Βιλερμπάν, ο Ερυθρός με τσαγανό και μαχητικότητα πέρασε πάνω από τη Φενέρμπαχτσε, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη στον πόντο και οι πρωταθλητές Ευρώπης συνεχίζουν το...βιολί τους.

Ο Ερυθρός Αστέρας δεν αστειεύεται στην «καυτή» του έδρα και σε ένα κατάμεστο γήπεδο η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς έκανε... σεφτέ στη φετινή Εuroleague απέναντι στην Φενέρμπαχτσε (68-56). Η επιστροφή του Γιαν Βέσελι στην ενεργό δράση δεν συνδυάστηκε με προσωπική καλή εμφάνιση ούτε των συμπαικτών του με αποτέλεσμα ο Ντε Κολό να νιώθει απελπιστικά μόνος του (19π., 4ασ.). Από τους νικητές ξεχώρισε και ο «δικός» μας Στράτος Περπέρογλου με 11 πόντους. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Σε έναν αγώνα που είχε την... τιμητική του ο Δημήτρης Ιτούδης παραλαμβάνοντας από τον Τζόρντι Μπερτομέου το βραβείο του καλύτερου προπονητή, οι παίκτες της ρώσικης ομάδας του έκαναν «δώρο» τη νίκη απέναντι στην μαχητική Μπάγερν Μονάχου (79-68). Αρκετά ανταγωνιστικό παιχνίδι όμως η Τσσκα ήταν ένα... κλικ παραπάνω από τους Γερμανούς και με πρωταγωνιστή τον Ουίλ Κλάιμπερν (15π., 10ριμπ.) και κρυφό... χαρτί τον Φόιγκτμαν (10π., 12ριμπ.) ξεπέρασαν το εμπόδιο της πολλά υποσχόμενης ομάδας του Ντέγιαν Ράντονιτς ενώ και ο Γκρεγκ Μονρό έδωσε λίγη λάμψη από το ΝΒΑ με double - double (17π. 10ριμπ.). Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Αυτοκτονικές τάσεις παρουσίασε ο Παναθηναϊκός στο «Αστρομπάλ» χάνοντας μέσα από τα χέρια του ένα σπουδαίο διπλό. Η Βιλερμπάν έκανε το 2/2 στη διοργάνωση και απέναντι σε ελληνική ομάδα επικρατώντας με 79-78 και αποδείχτηκε «εφιάλτης» στην έδρα της. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πλήρωσε το κάκιστο τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 29-15 αλλά και τις βιαστικές και λανθασμένες επιλογές της στο τέλος. Οι Γάλλοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Τζεκίρι με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ αλλά και τον Ντέιβιντ Λάιτι με 18 πόντους ενώ δεν έφτασαν οι γεμάτες εμφανίσεις των Τόμας, Φριντέτ και Καλάθη. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης είδε το...χάρο με τα μάτια της αλλά στο νήμα και στην τελευταία επίθεση κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μακάμπι Τελ Αβίβ και να παραμείνει αήττητη (86-85). O συνήθης ύποπτος Τσέισι Κάρολ ήταν εκεί και με μια βόμβα διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Οι Ισραηλινοί άγγιξαν το διπλό, εν τέλει όμως ο Τζόρνταν Μίκι παίζοντας το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα των «μερένχες» (16π., 11ριμπ.) δεν το επέτρεψε. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κοίταξε στα μάτια τη Ρεάλ μέχρι το τέλος αλλά δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη με τον Σκότι Ουίλμπεκιν να θυμίζει τον περσινό καλό του εαυτό. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ